Vietnam chystá rozsáhlou reorganizaci státních médií

Vietnam se chystá výrazně zredukovat svůj státní mediální a vydavatelský sektor. Při restrukturalizaci, která má posloužit vládnoucí komunistické straně k upevnění její kontroly nad touto vzkvétající oblastí, ztratí pracovní místo kolem 10.000 lidí a zaniknout mají i některá oblíbená periodika, informoval dnes list Tuoi tre (Mládež) řízený ministerstvem obrany.

Počet vydávaných periodik se v minulých 15 letech více než zdvojnásobil na současných zhruba 1100. „Komercializace“ médií roste a „negativně ovlivňuje veřejné mínění“, citovala z dnešního zdůvodnění ministerstva obrany agentura Reuters.

Vietnam nedovolí komercializaci nebo privatizaci médií, zaměří se místo toho na zlepšování jejich kvality a schopnosti informovat veřejnost, ujistil ministr informací Nguyen Bac Son. Podrobnosti plánu restrukturalizace vietnamských médií, který vláda schválila v červnu, zveřejnilo v pátek ministerstvo informací a spojů.

Na jeho základě se budou smět vietnamská státní televize, rozhlasová stanice Voice of Vietnam, oficiální Vietnamská tisková agentura a tři deníky vydávané komunistickou stranou a ministerstvy obrany a vnitra změnit v multimediální agentury. Organizacím vydávajícím periodika současně v tištěné i elektronické verzi bude dovoleno si on-line verzi ponechat.

Restrukturalizace má být prováděna na zkušebním základě do konce roku 2016, celý proces by měl být dokončen do roku 2020.

Podle ministerského projektu by mohlo přijít o práci 4000 akreditovaných novinářů a 6000 zaměstnanců mediální sféry. Není zatím jasné, kolik periodik, včetně tištěných a internetových verzí novin a časopisů, zůstane zachováno, poznamenal Reuters.

Komunisty řízený Vietnam si stejně jako Čína udržuje přísnou kontrolu nad svými sdělovacími prostředky. Většina šéfredaktorů jsou členové strany, která také schvaluje jejich jmenování. Stranickou autoritu však v posledních letech oslaboval rozvoj internetu a sociálních sítí.

Newsletter