Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

Vinaři: Loňská úroda hroznů zajistila velmi kvalitní růžová vína

Loňská úroda hroznů zajistila velmi kvalitní moravská růžová vína. Na nádvoří zámku ve Zbirohu na Rokycansku to dnes potvrdili zástupci 19 nejlepších vinařství z Moravy, což byla za osm ročníků slavností těchto vín rekordní účast. Na největší vinařskou akci v Plzeňském kraji přijelo ochutnávat 700 lidí. ČTK to řekl majitel zámku Jaroslav Pácha. Pořádá už deset let také pozimní akci se svatomartinskými víny, na níž chodí 2000 lidí.

„Mívám tu tak 15 vinařství, ale letos se jich přihlásilo 25 a vybrali jsme jich 19 a každý tu má minimálně deset vzorků. Jsou tu zastoupena ta nejlepší vinařství na růžová vína, jako je Stávek, který získal velká ocenění, Vajbar, Vrbice, Bařina Čejkovice a další,“ uvedl Pácha. Všechna vinařství produkují celý průřez růžových vín. „S trochu větší kyselinkou na léto, nabízí i těžší odrůdy se zvýšeným cukrem, polosladká na zimu, když se nevyvede počasí. Loni se celkem zadařilo a víno má hodně cukru,“ uvedl Pácha. Růžová vína mívají nižší obsah alkoholu, do 12 procent.

Návštěvnost byla dnes nižší než v minulých ročních, což si Pácha nedokázal vysvětlit, protože do 16:00 bylo skvělé počasí.

„Jsme velmi rádi, že ta spolupráce města se zámkem je na takové úrovni jako je dnes,“ uvedl starosta Milan Rusek. Město přispívá na obě vinařské akce.

Zámek Zbiroh je otevřený celý rok. Do dubna 2004 tam působila česká armáda, poté objekt koupil od obce soukromý podnikatel a zámek kompletně zrekonstruoval. Je obklopen 63hektarovým parkem.

Loni zámek navštívilo 70.000 lidí, stejně jako o rok dříve. Po každoročních nárůstech přišla stagnace hlavně kvůli poklesu silné ruské klientely. „Otevíral jsem v roce 2005, za rok 2006 jsme tu měli 30.000 lidí,“ řekl Pácha. Cizinci tvoří 30 až 40 procent návštěvníků, hodně jsou to Britové, Američané i Australané.

Ve Zbirohu žili do roku 1942 Colloredo-Mansfeldové. Vyhnali je nacisté, kteří tam zřídili hlavní štáb SS. Šlechtici se do zámku po válce vrátili, ale v roce 1948 jej museli opustit. Do dubna 2004 v objektu působila česká armáda. Soukromý majitel památku získal od obce jako ruinu.

Newsletter