Virtuální realita umí pomáhat a porozumět lidem s demencí

Vzdělávací program Virtuální realita – demence přináší účastníkům unikátní možnost vstoupit do světa člověka žijícího s demencí. S využitím vysoce kvalitní technologie virtuální reality umožňuje vidět svět jeho očima. Posiluje tak znalosti pečujících o demenci a zároveň pomáhá zlepšit přístup a podporu lidem, kteří trpí demencí. Na základě vlastního prožitku účastníci budou lépe rozumět tomu, co zažívá člověk s demencí a budou tak umět lépe identifikovat jeho potřeby a vytvořit plán podpory.

Aplikace k navození demence pomocí virtuální reality byla vyvinuta v Austrálii, v ČR ani jinde v Evropě zatím podobný produkt nebyl k dispozici. Autorem školení je australská asociace Dementia Australia, která na vývoji aplikace spolupracovala s australskou Deakin University. Australská verze byla na základě požadavků APSS upravena do českého jazyka, včetně všech doprovodných materiálů – prezentace, brožur a letáků. Kurzy budou nabízeny od května tohoto roku. Školení je určeno nejen pro profesionální pečující pracující v pobytových, ambulantních a terénních službách, ale vhodné je také pro neformální pečující (rodinné příslušníky apod.).

„Jsem velice rád, že do České republiky přinášíme světově unikátní seminář Virtuální realita – demence. Nejen proto, že jsme první v Evropě, ale zejména proto, že tím zprostředkujeme pečujícím ojedinělý zážitek, který povede k ještě vyšší kvalitě poskytované péče a většímu porozumění lidem s demencí,“ říká Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) a současně prezident Evropské sítě pro stárnutí (EAN).

„Je potěšující, že se Austrálie a Česká republika staly partnery v oblasti tohoto špičkového školení, které je určeno pro pečující o osoby trpící demencí. Trénink umožňuje účastníkům vidět svět očima osoby, která žije s touto nevyléčitelnou chorobou. Odborníci z oblasti péče o seniory z České republiky předsedají významným evropským asociacím Alzheimer Europe a European Ageing Network. Předpokládáme, že zájem o školení virtuální reality EDIE projeví také experti z dalších evropských zemí,“ komentuje velvyslanec Australského společenství Paul Wojciechowski.

„Myslím si, že většina z nás si nedokáže představit, jaké to je žít s demencí. Velmi proto oceňuji projekt, který dokáže lidem nemoc více přiblížit a pomocí virtuální reality dokonce umožnit být na chvíli v kůži daného pacienta. S demencí u nás žije zhruba 150 tisíc lidí. Pevně proto věřím, že díky reálnému prožitku dojde ke zlepšení přístupu pečujících osob a tím i zkvalitnění života pacientů,“ uvedl ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch.

Semináře Virtuální realita – demence bude možné objednávat od května 2019. Více na www.institutvzdelavani.cz.

Seminář je primárně určen pečujícím osobám – jak profesionálům v domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem, tak i pro ty, kteří pečují o svého blízkého v domácím prostředí. Cílem kurzu je na základě vlastního prožitku lépe pochopit člověka, jehož vnímání je změněno demencí, a podpořit jej tak v kvalitnějším plánování pomoci a péče v sociálních službách i v domácím prostředí. V důsledku to přinese samotným klientům více jistoty a bezpečí.
Virtuálním programem workshopu se prolíná příběh 63letého manželského páru Marci a Edieho. Jejich velké plány pro důchodový věk nabourá demence, která se začne projevovat u Edieho, a která obrátí jejich život vzhůru nohama. Prostřednictvím brýlí virtuální reality se na chvíli můžete stát Ediem, podívat se na svět jeho očima. V první části můžete prožít, jaké to je, když se pohybujete v prostředí, které by vám mělo být důvěrně známé, ale ve kterém se cítíte jako cizinec a ztrácíte orientaci. Právě silný osobní prožitek účastníků je klíčovým okamžikem k pochopení lidí s demencí, jejich chování, jejich reakcí.
Ve druhé části virtuální reality se Edie (a tedy účastník) pohybuje v prostředí, které je již uzpůsobeno tak, aby i nemocný člověk co nejvíce věcí zvládnul sám a aby byla co nejdéle zachována jeho samostatnost. Na základě vlastního prožitku účastníků a pod odborným vedením lektora je následně vytvářen plán podpory a péče o člověka s demencí.

Newsletter