Vitásková bude se Zemanem jednat o podpoře obnovitelných zdrojů

Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková má dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednat o problematice podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE). Prezident může šéfku ERÚ na návrh vlády jako jediný z funkce odvolat.

ERÚ minulý čtvrtek rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Má jít až o 42 miliard korun. Peníze nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. ERÚ tvrdí, že by vypsáním podpory překročil zákon.

Ministerstvo průmyslu a obchodu však již dříve označilo postup ERÚ v otázce podpory za nezákonný. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) uvedl, že problémy s notifikací existovaly již loni i předloni, a ERÚ přitom podporu vypisoval. Evropská komise je podle ministerstva o podpoře dlouhodobě informována a notifikace by měla být dokončena na jaře 2016.

Podle ERÚ tzv. notifikaci nemají zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a od začátku roku 2016. Právě na přelomu desetiletí zažilo Česku tzv. solární boom. Instalovaný objem solárních elektráren se tehdy zvýšil ze 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky, který se Zemanem jednal v úterý, by dopad rozhodnutí ERÚ představoval jen pro zemědělský sektor ztrátu v hodnotě 7,5 miliardy korun.

ERÚ trvá na tom, že dokud zdroje notifikaci mít nebudou, podporu jim nevypíše. Úřad požaduje po vládě, aby vytvořila nějaký zákonný rámec, na základě kterého by mohl podporu navzdory chybějící notifikaci vypsat.

Newsletter