Vitásková se v dopise prezidentovi ohrazuje proti justici

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková se v dopise, který v pondělí zaslala prezidentovi Miloši Zemanovi, ohrazuje proti postupu justice v kauze, kdy ji v únoru Krajský soud v Brně nepravomocně odsoudil na 8,5 roku vězení. Podle rozsudku bylo důvodem nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Oznámila to na dnešní tiskové konferenci.

„Kategoricky odmítám vykonstruovaný „zločin“, kdy aktéři došli tak daleko, že i trestní senát byl vybrán v rozporu s Ústavou České republiky,“ píše šéfka ERÚ v dopise, který má ČTK k dispozici. Vitásková v něj dále zmiňuje účelovost jejího stíhání a s tím související osobní, pracovní i společenskou dehonestaci. Na dnešní tiskové konferenci Vitásková zopakovala, že že se proti rozhodnutí soudu odvolá. „Zatím jsem ho ale neobdržela,“ podotkla.

Vitásková dnes také vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby se situací v tuzemské justici zabýval. „Česká justice selhává a je třeba to řešit,“ uvedla.

Šéfka ERÚ čelí obžalobě také kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena o tom, že energetický zákon neporušila. Vesecká stále na úřadu pracuje v nižší pozici. Vitásková podala kvůli zahájení stíhání ústavní stížnost, se kterou ovšem neuspěla.

„O celé řadě porušení Ústavy vůči Energetickému regulačnímu úřadu, nezávislé státní instituci, budeme informovat veřejnost na speciální tiskové konferenci, předpokládám do 14 dní. Kauza Vesecká je pouze špičkou ledovce,“ řekla dnes Vitásková. „Nesmíme si nechat demokracii vzít,“ dodala.

Vitásková se dnes také vyjádřila k připravovaným novým tarifům elektřiny. Zopakovala, že nezačnou platit dříve než v roce 2019 a že se nebudou počítat podle jističe, jak bylo původně plánováno. „Po uzavření konzultačního procesu na konci června budeme navrhovat jiný způsob řešení, který chceme představit ještě v letošním roce a dopracovat do roku 2019,“ uvedla. Zmínila, že ERÚ mimo jiné chystá speciální tarif pro takzvané decentrální zdroje energie, mezi které patří mimo jiné malé fotovoltaické zdroje. Bude ale nastavený tak, aby na něj nedoplatili lidé, kteří mají malou spotřebu a decentrální zdroj nemají, dodala.

Newsletter