Víte, jak můžete v letadle převážet lithiové baterie?

Sezóna letních dovolených se blíží a cestující začínají řešit, co si s sebou mohou vzít do letadla.  Z důvodu bezpečnosti platí omezení i pro přepravu lithiových baterií v zavazadlech. Cestující však při balení elektronických zařízení často tápou. Co si zabalit do odbavovaných zavazadel a co radši nechat doma, radí Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

„Lithiové baterie spadají do kategorie nebezpečného zboží, proto jsou na jejich přepravu kladeny zvýšené požadavky. Elektronická zařízení s obsahem lithia do 2 gramů nebo do 100 Wh se mohou převážet v odbavených nebo v příručních zavazadlech. Jedná se například o hodinky, kalkulačky, fotoaparáty, mobilní telefony, laptopy, počítače nebo třeba kamery. Rezervní baterie pak lze převážet v rozumném množství také, musíte je ale patřičně zabalit a umístit do příručního zavazadla, aby nemohlo dojít k jejich náhodné aktivaci,“ říká Trejbal.

Problém nastává v případě, že je deklarovaná energie lithiové baterie 100 – 160 Wh. K přepravě takového zařízení je pak nutné získat souhlas dopravce a musí být umístěno v příručním zavazadle. Náhradní baterie převezete po získání souhlasu maximálně dvě. Stejná bezpečnostní nařízení platí i pro cestující s elektronickými zdravotními přístroji nebo s invalidními vozíky na elektrický pohon, kteří potřebují převážet i záložní zdroje napájení.

„Pokud chce cestující urychlit proces bezpečnostní kontroly, doporučuji vložit baterii do kontrolovaného košíku spolu s další elektronikou. Připravte se také na to, že se vás může někdo ze zaměstnanců letiště zeptat na důvod, proč baterie přepravujete,“ radí Trejbal a dodává: „Pro převoz externích nabíjecích zdrojů, jako jsou powerbanky, platí stejná pravidla jako pro lithiové baterie. Jejich používání na palubě letadla není vůbec povoleno.“

Newsletter