Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

Vítězem privatizace podílu v řecké ADMIE je čínská State Grid

Řecká elektrárenská společnost PPC jmenovala vítězem tendru na podíl v provozovateli přenosové sítě ADMIE čínskou firmu State Grid International Development. Ta podala nejvyšší nabídku, a to 320 milionů eur (8,6 miliardy Kč). Rozhodnutí o prodeji musejí ještě schválit akcionáři PPC na valné hromadě, která bude 24. listopadu. Oznámila to dnes agentura Reuters.

PPC tento měsíc získala na podíl v ADMIE dvě závazné nabídky. Druhým zájemcem byl italský operátor sítě Terna, který se spojil s investičním fondem F2i.

PPC má v Řecku pod kontrolou téměř 95 procent maloobchodního trhu s elektřinou. Podle podmínek třetího záchranného programu pro Řecko podepsaného loni v létě musí PPC buď prodat menšinový podíl v ADMIE, nebo do příštího roku síť zcela privatizovat. Rovněž tržní podíl PPC, který v březnu činil zhruba 92 procent, musí do roku 2020 klesnout pod 50 procent.

Newsletter