Vítkovice dodávají díly elektráren pro přehrady v USA a Kanadě

Vítkovice Heavy Machinery (VHM) před několika dny úspěšně dokončily v pořadí už druhý velmi složitý odlitek pro významného zákazníka z USA, který ho využije pro renovaci známé hydroelektrárny s jedenácti generátory o celkovém výkonu 1300 MW na přehradě Rocky Reach ve státě Washington. Se stejným americkým zákazníkem spolupracuje VHM i na novém projektu Keeyask v Kanadě.

Pro sedm jednotek hydroelektrárny o výkonu téměř 700 MW na řece Nelson Rivers postupně dodáme sedm sad turbínových hřídelí, horních a generátorových hřídelí, plus montážní celek, který je složený z bloku a oběžného kola,“ upřesnil generální ředitel VHM Martin Bednarz. Hodnota zakázek, kterou Vítkovice podle smlouvy nemohou komentovat, se započítává do oboru hydroenergetiky, který loni tvořil deset procent celkových více než třímiliardových tržeb VHM.

Výroba a renovace klíčových součástí vodních elektráren letos zahrnuje také další kontrakty. V lednu například skončila oprava čtyřicetitunové turbínové hřídele lotyšské vodní elektrárny, která procházela renovací spolu s horní hřídelí a tzv. přítlačným kroužkem. Nyní probíhá v Lotyšsku demontáž druhé turbínové hřídele. Do Vítkovic zamíří k renovaci do poloviny letošního roku.

V Indii se podařilo tamnímu vítkovickému zastoupení vyhrát výběrové řízení, díky němuž VHM získaly zakázku na dodávku klíčových dílů hydroelektrárny, kterou buduje státem vlastněná společnost Bharat Heavy Electricals Limited. Díly jí budou dodány v průběhu tohoto roku.

Za významnou označuje VHM také dodávku pro ČKD Blansko, která je určena pro ruský projekt Khantaiskaya. Jde o modernizaci vodní elektrárny z roku 1975 na řece Khantaika, která mimo jiné zvýší výkon elektrárny o 15 procent na 502 MW. VHM nyní vyrábí již pátou turbínovou hřídel.

Newsletter