Vláda bude poprvé jednat od odvolání Babiše a jmenování Pilného

Vláda se dnes sejde na řádném jednání poprvé od odvolání ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Po týdnu od svého jmenování ho na zasedání nahradí Ivan Pilný (ANO). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) přebral po Babišovi funkci vicepremiéra, to ho opravňuje zúčastnit se jednání předsednictva vlády, které většinou předchází schůzi kabinetu.

Na programu má kabinet změnu tarifních tabulek platů ve veřejné sféře. Podle návrhu se sníží počet stupnic platových tarifů, což má zmírnit rozdíly v platech srovnatelných kategorií zaměstnanců. Nařízení vlády umožní také zvýšení odměn zdravotních sester sloužících u lůžek.

Pilný kabinetu předloží informaci o plánu zavedení účtenkové loterie spojené s elektronickou evidencí tržeb. Už dříve řekl, že projekt rozjede a během pilotní fáze, pokud se objeví problémy, rozhodne, zda v něm bude pokračovat. Za komplexní provoz loterie ministerstvo zaplatí ročně společnosti Wincor Nixdorf 12,4 milionu korun bez DPH.

Vláda se také vyjádří k senátnímu návrhu, který má posílit pozici věřitelů při pohledávkách souvisejících se správou domu a pozemku vůči vlastníkovi jednotky v domech. Cílem návrhu je zakotvit princip, podle kterého by tyto pohledávky byly uspokojovány přednostně z výtěžku z prodeje.

Kabinet probere také koncepci rozvoje policie do roku 2020 a plán na policejního areálu v pražské Zbraslavi.

Před zasedáním kabinetu se odehraje akce nazvaná Poslední típnutí před budovou Úřadu vlády, která připomene, že ode dneška platí zákaz kouření v restauracích a na řadě dalších míst.

Newsletter