Tlaky na slabší dolar přetrvávají. Euro profitovalo z rostoucích výnosů, které podpořila zpráva o dodatečné dodávce vakcíny Pfizer, vliv měly i výhledy bank Goldman Sachs a City sázející na vyšší evropské tržní sazby. České výnosy v závěru minulého týdne klesly, včera část poklesu smazaly. Koruna dnes zpevnila nejvíce z měn regionu, stále se ale drží kolem 25,90 za euro.

Vláda bude v pondělí schvalovat energetickou koncepci

Vláda by měla své na pondělní schůzi určit směr, jakým se vydá česká energetika v nadcházejících desetiletích. Státní energetická koncepce, kterou budou ministři schvalovat, obsahuje šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, která mimo jiné předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se mělo stát jádro, následované zemním plynem a ropou.

Na vládu jde energetická strategie. Sází na jádro a uhlí

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) již v polovině prosince materiál, který byl připravován více než pět let, podepsal. Už dříve se Mládek nechal slyšet, že stát nechce variantu plynovou, tedy přechod primárně na plynové elektrárny, ani variantu, která sází na obnovitelné zdroje. Uvedl, že vláda chce naopak prosazovat využití jaderných a uhelných zdrojů. 

Budoucnost energetiky?

V současné době je největším primárním zdrojem energie v Česku hnědé uhlí. Primární zdroje energie jsou takové zdroje, které neprošly žádnou lidmi provedenou přeměnou. Za primární zdroj energie proto často není považováno jaderné palivo, ale až teplo, které je vyrobeno v jaderném reaktoru. 

Martin Novák: Vůči dění v energetice je teď ČEZ výjimkou

Martin Novák: Energii si brzy vyrobíte sám

Kromě koncepce bude vláda schvalovat i Národní akční plán energetické účinnosti ČR. Ten má pro změnu stanovit, jak může Česko do roku 2020 dosáhnout větších úspor energie proti dnešku. Závazek vyplývá z evropské směrnice o energetické účinnosti (EED). 

Morgan Stanley věří evropským energetikám, včetně ČEZu

Newsletter