Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Vláda dnes projedná návrh na vyšší zdanění hazardu

Vláda bude mít dnes na programu nový návrh na vyšší zdanění hazardu. Ministři se budou zabývat také dokumentem, který navrhuje strategii, jak by se Česká republika měla přizpůsobit změnám klimatu, a koncepcí sociálního bydlení.

Zákon o hazardu by měl od příštího roku zakotvit dvě sazby zdanění 23 a 28 procent. Předloha v podstatě kopíruje poslanecký návrh Jana Volného (ANO), jehož projednání zablokoval ve Sněmovně obstrukcemi místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Koalice se poté dohodla, že v souladu s Kalouskovým požadavkem předloží vládní normu.

Ministři projednají návrhy, jak by se Česko mělo připravit na extrémní výkyvy počasí, jako jsou přívalové deště nebo dlouhodobé sucho, a jak by mohlo včas zmírnit jeho dopady.

Po téměř čtyřech měsících se kabinet vrátí k projednávání koncepce sociálního bydlení, kterou vytvořilo ministerstvo práce. Návrh počítá se třemi stupni bydlení pro potřebné – s krizovým bydlením, sociálními byty a dostupnými byty.

Dalšími body jednání bude několik změn zákonů, včetně takzvaně technické novely občanského zákoníku. Ta má odstranit nejzávažnější konfliktní situace vznikající při používání nového kodexu v praxi. Změny se týkají práce mladistvých, omezení svéprávnosti, předkupního práva u nemovitostí či pitev.

Návrh zákona opozičního Úsvitu, podle kterého by neměli nárok na azyl imigranti, kteří spáchají v Česku trestný čin nebo přestupek, patrně vláda označí za protiústavní. Ministři proberou i vznik nové Chráněné krajinné oblasti Brdy nebo jmenování asi pěti desítek profesorů.

Newsletter