Vláda dokončuje návrh rozpočtu, na schůzi přijde Zeman

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) jde do finiše s přípravou rozpočtu na příští rok. Probírat plán hospodaření státu bude na dnešní večerní schůzi, které se zúčastní i prezident Miloš Zeman. Sněmovně musí vláda návrh rozpočtu odevzdat do konce měsíce.

V aktuálním návrhu rozpočtu ministerstvo financí ve srovnání s červnem snížilo celkové výdaje a příjmy, a to o 15,4 miliardy korun. Důvodem poklesu je především zpřesnění příjmů z rozpočtu EU a dalších finančních mechanismů. Plánovaný schodek zůstal na 60 miliardách korun. Celkové příjmy rozpočtu by tak měly příští rok být 1244,7 miliardy korun a výdaje 1304,7 miliardy korun.

Ministři, kteří se sejdou až večer kvůli účasti na dopoledním rozloučení s olympioničkou Věrou Čáslavskou v Národním divadle a odpolednímu zasedání tripartity, proberou i návrh na rozšíření zpoplatněných silnic pro kamiony a autobusy. Plán ministerstva dopravy počítá s rozšířením placených úseků o zhruba tisíc kilometrů silnic první třídy.

Vláda posoudí také záměr ministerstva průmyslu a obchodu na zavedení příspěvku motoristům na vyřazení přestárlých aut z provozu a na pořízení vozů na alternativní pohon. Probere i pokračování mise českých policistů v Makedonii. Čtyři desítky jich tam budou pomáhat střežit zelenou hranici s Řeckem kvůli migrační krizi téměř do konce letošního roku.

Newsletter