Vláda má rozhodnout o věku pro odchod do důchodu

Vláda dnes bude rozhodovat o ohraničení věku pro odchod do důchodu, už ve středu se koaliční strany dohodly na hranici dosažených 65 let. Souhlas změna získá zřejmě i v Parlamentu. Návrh novely zákona počítá s možností hranici posunovat podle výpočtu doby dožití pojištěnců, v penzi mají žít průměrně čtvrtinu života. Podle návrhu by demografické zprávy měly vznikat každých pět let, na vládách pak bude, jak se s informacemi vypořádají.

Ministři také projednají návrh na jmenování členů správních rad pojišťoven a zprávu o stavu vodního hospodářství. Vláda bude také rozhodovat, zda se má místě dosud plánovaného suchého poldru nedaleko Teplic nad Bečvou na Přerovsku vyrůst přehrada Skalička. Pokud by v sobě měla trvale vodu, mohla by pomáhat i v boji proti suchu. Pokud by byla poldrem, částečně by řešila pouze povodně. Místní ekologové již dříve uvedli, že stavba přehrady může mít nepříznivý dopad na život v Bečvě i na její vodní tok.

Vláda probere i návrh zákona, který by upravoval práva zdravotně postižených lidí doprovázených asistenčním psem. Zabránit má problémům, kdy byl lidem doprovázeným asistenčním psem odepřen vstup do některých budov nebo do prostředků městské hromadné dopravy.

Návrh změn jednacího řádu vlády připravený na dnešní zasedání počítá s tím, že zvukový záznam z jednání kabinetu se přestane nahrávat na magnetofonové kazety. Nově budou schůze zaznamenávány elektronicky. Dosud byl záznam pořizován ve dvou kopiích na magnetofonové kazety. Jedna z nich byla uložena na úřadu vlády. Druhá, která měla být pouze záložní pro případ špatné nahrávky, se používala pro další nahrávky. Od července úřad vlády zkušebně nahrává záznam i elektronicky, naostro by se měla změna projevit od začátku října.

Newsletter