Vláda musí jednat o pomoci dolu Paskov, říká MPO

Stát bude muset s největší pravděpodobností obnovit jednání mezi ČR a OKD o poskytnutí státní pomoci na uzavření Dolu Paskov. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek o tom dnes informoval vládu, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Důvodem obnovy jednání je klesající cena uhlí, na jejíž vývoj je dohoda o státní pomoci navázána. Stát se už dříve zavázal zaplatit 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Dohoda mezi provozovatelem dolu a vládou předpokládá, že firma bude udržovat do roku 2017 minimální průměrný počet 1800 kmenových zaměstnanců dolu. V roce 2017 se počet zaměstnanců může snížit na 1600. Dohoda bude neplatná, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 dolarů za tunu.

Podle sdělení těžební společnosti OKD tato situace nastala ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku. Předpokládá se, že i v září to bude u koksovatelného uhlí pro čtvrté čtvrtletí méně než 110 dolarů za tunu, uvedlo MPO. Podle Mládka se vláda bude znovu problematikou zabývat na počátku září.

OKD zvažuje těžbu v dole Paskov i po roce 2017

Ceny uhlí zažívají v posledních letech výrazný propad. Od roku 2011 zlevnila tuna koksovatelného uhlí na méně než polovinu. Za poslední rok to pak bylo z 92 na 77 eur za tunu, což odpovídá necelým 90 dolarům za tunu. Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze je nové jednání státu s OKD dosti pravděpodobné. „Zatím totiž není na obzoru, že by v dohledné době měly ceny uhlí vzrůst,“ uvedl. Podle jeho slov již NWR naznačila, že v případě nepříznivého vývoje cash flow je připravena prodávat aktiva, což by se mohlo týkat i Paskova. Naopak zavření dolu vidí vzhledem k dobré kvalitě uhlí jako poslední variantu.

V roce 2013 společnost OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře. Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a kabinet zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a její mateřské společnosti New World Resources (NWR). Pomoc schválila Evropská komise.

Představenstvo NWR na dubnové valné hromadě opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Bakalovi nadále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR.

EK schválila státní pomoc při uzavírání Dolu Paskov

Newsletter