Vláda o uplatnění horníků v Diamu nejednala, návrh byl stažen

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) z dnešního jednání vlády stáhl návrh, aby část zaměstnanců, kteří by byli propuštěni z černouhelné firmy OKD, zaměstnal státní podnik Diamo. Informoval o tom v průběhu jednání vlády ministr financí Andrej Babiš (ANO), který je odpůrcem návrhu. Mládek následně uvedl, že se bude snažit k materiálu ještě vrátit a nalézt při debatách s Babišem nějaký kompromis.

„Nakonec to pan ministr stáhl, protože jsem byl a priori proti. Nemůžeme dát Diamu 2,6 miliardy korun za to, že zaměstná 250 horníků. Myslím, že automobilový klastr na Ostravsku nabízí rekvalifikaci 1000 horníků. V kraji je 12.000 neobsazených pracovních míst. V Karviné je 1200 volných pracovních míst,“ uvedl ministr Babiš.

Podle něj tak vláda dospěla ke kompromisu, kdy dnes schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Dostanou 7000 Kč, respektive 8000 korun měsíčně. Finanční podpora se bude týkat všech propouštěných zaměstnanců OKD, tedy nejen horníků, ale i pracovníků v dalších profesích. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let podle odpracované doby a věku pracovníka.

Podle předkládací zprávy ohledně Diama, kterou má ČTK k dispozici, by se horníci v Diamu podíleli na odstraňování následků bývalé hornické činnosti a revitalizaci území. Šlo by zejména o zaměstnance starší 55 let a zaměstnance s nejvýše dosaženým základním vzděláním, u kterých lze očekávat nejobtížnější umístění na trhu práce. Projekty programu revitalizace pro horníky v Diamu mají vyjít na 2,59 miliardy korun.

Newsletter