Vláda posoudí, zda má ČNB určovat parametry úvěru na bydlení

Česká národní banka by měla od července získat pravomoc určovat parametry úvěru na bydlení. Novelu zákona o ČNB dnes projedná vláda, v současnosti centrální banka vydává parametry pro úvěry na bydlení formou doporučení. Ministři budou také rozhodovat o poskytnutí půjčky 40,5 miliardy korun Mezinárodnímu měnovému fondu, která má nahradit předchozí půjčky fondu. Peníze by měly jít z devizových rezerv České národní banky a stát by měl za ně nabídnout záruku. Peníze ČR půjčovala MMF i v předchozích letech.

Vláda také posoudí návrh novely zákona o knihovnách, podle které by Národní knihovna v budoucnu měla kromě každé nové vydané tištěné knihy archivovat i publikace pořízené elektronicky. Potvrdit by vláda měla jmenování bioložky Evy Zažímalové do čela Akademie věd ČR. Ujmout by se řízení vědecké organizace měla letos 25. března.

S rozpory několika institucí, včetně čtyř ministerstev, předkládá věcný záměr zákona s návrhem, aby na schválení konkrétní lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu v ČR mohl mít v určité fázi vliv i Senát, ministerstvo průmyslu a obchodu.

Kabinet probere také plán plnění úkolů v oblasti bydlení, strategii regionálního rozvoje a národní akční plán adaptace na změnu klimatu.

Před zasedáním kabinetu ve Strakově akademii uctí premiér Bohuslav Sobotka s dalšími sociálními demokraty na Václavském náměstí památku studenta Jana Palacha, od jehož sebeupálení uběhlo 48 let.

Newsletter