Vláda projedná investiční smlouvu s General Electric

Vláda v pondělí projedná znění investiční smlouvy se společností General Electric, která v Česku plánuje výstavbu závodu pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Hodnota investice je odhadována na více než 9,5 miliardy korun (350 milionů eur). Vyplývá to z materiálu, který projedná vláda.

GE by v novém závodě měla zahájit výrobu do konce roku 2022. V té době by produkce měla dosáhnout 400 motorů za rok, v roce 2026 pak 600 motorů. V novém závodě by mělo být vytvořeno nejméně 500 nových pracovním míst. Společnost by také měla získat od státu investiční pobídky.

„Investice bude znamenat zvýšení technologické úrovně ČR, ‚inteligentní‘ zakázky pro české výrobce a dodavatele, růst zaměstnanosti a růst profesní zdatnosti, nové studijní specializace na VŠ,“ uvádí ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě. Česko by se díky investici dostalo mezi pět států na světě, ve kterých jsou navrhovány a vyráběny letecké motory.

MPO proto navrhuje kroky vedoucí k další podpoře rozvoje letectví a kosmických aktivit v ČR. Například rozpočet ministerstva školství by měl být letos mimořádně posílen o 100 milionů korun a zvýšeny výdajové rámce v letech 2017 a 2018 až o dvě miliardy korun. Ty mají být využity na rozvoj znalostí a dovedností Fakulty strojní ČVUT v oboru letectví. Na programy podpory rozvoje letectví a kosmických aktivit by mělo jít letos i v příštím roce 375 milionů korun.

O projektu jednala začátkem června koaliční rada. Podle informací serveru Neovlivní.cz se ministerstvo financí dožadovalo úprav smluv. Američané proto zvažují, že projekt přesunou do Polska nebo na Slovensko. O stavbě továrny jednal v březnu v USA premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který krátce předtím podepsal s americkou společností memorandum o spolupráci.

Podle zdrojů deníku E15 by továrna měla vyrůst u pražského vojenského letiště Kbely nebo v Klecanech poblíž Aera Vodochody.

Newsletter