Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

Vláda projedná protikuřácký zákon i návrh rozpočtu

Novým návrhem protikuřáckého zákona, který minulý týden překvapivě zamítla ve třetím čtení Sněmovna i hlasy koaličního ANO, ale především návrhem státního rozpočtu na příští rok se bude na svém dnešním jednání zabývat vláda. Ministři projednají také výdajové rámce pro roky 2017 a 2018 a vrátí se i k odloženému materiálu s opatřeními k omezení následků sucha a nedostatku vody v Česku.

Zamítnutí protikuřáckého zákona způsobilo minulý týden velkou koaliční roztržku. ČSSD a KDU-ČSL hovořily o porušení koaliční smlouvy kvůli tomu, že jen přibližně třetina přítomných poslanců ANO materiál podpořila. Klub ANO to zdůvodnil tím, že prošel pozměňovací návrh Marka Bendy (ODS), umožňující zavedení kuřáren v restauracích. Pro ten však bylo i osm členů ANO. Právě Bendova změna bude v novém návrhu pro vládu chybět, jinak ale ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) zakomponuje i změny ze Sněmovny.

První návrh rozpočtu z ministerstva financí počítá se schodkem 48,5 miliardy korun, úřad ale zároveň upozorňuje, že výdaje je možné zvýšit o 11,5 miliardy korun, tak aby byla dodržena dohoda koaličních stran. Ta počítá příští rok se schodkem 60 miliard korun. Podmínkou navýšení schodku má být zvýšení výdajových rámců na následující roky. Ty také kabinet dnes projedná.

Ministři by se měli zabývat i předlohou ministra financí Andreje Babiše (ANO) o ochraně oznamovatelů trestných činů před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatelů. Podle předběžného stanoviska, které kabinetu dává ministr pro legislativu Jiří Dientsbier (ČSSD), by se měli k normě postavit záporně.

Na programu je i poslanecký návrh TOP 09 a Starostů, podle kterého by lidé mohli žádat o vydání řidičského průkazu nejen v místě trvalého bydliště, ale na kterém úřadě obce s rozšíření působností. Úsvit zase navrhuje, aby nelegální překročení hranice lidmi z takzvaných třetích zemí nebylo přestupkem, ale trestným činem.

Newsletter