Vláda projedná růst minimální mzdy či kompenzace pro horníky

Vládu dnes čeká jednání o zvýšení minimální mzdy. Na jejím růstu o 1100 korun od ledna příštího roku na 11.000 korun se shodla tripartita. Ministři se na svém posledním jednání před krajskými a senátními volbami budou zabývat také kompenzacemi pro propuštěné havíře z uhelných a uranových dolů, změnami v oblasti přestupků či návrhem na působení české armády v Iráku.

Po případném zvýšení na 11.000 korun dosáhne minimální mzda přibližně 38,2 procenta průměrné mzdy. Náklady podnikatelů na zvýšení minimální mzdy z 9900 korun budou činit zhruba 3,5 miliardy korun. Ve státní sféře to bude 610 milionů korun. Podle vládní analýzy by tyto náklady neměly představovat riziko propouštění a nárůst nezaměstnanosti. Minimální mzdu pobírá zhruba 3,2 procenta zaměstnanců, to je 115.000 lidí.

Návrh o kompenzacích pro horníky už ministři probírali, ale na konci července jeho projednávání odložili. Proti se stavělo hnutí ANO, pro byla naopak ČSSD. Lidovci se k návrhu stavěli rezervovaně. Podle aktuálního návrhu by mělo být havířům pracujícím na povrchu vyplaceno 5300 Kč namísto uvažovaných 7000 korun. Horníci propuštění z hlubinných dolů mají měsíčně dostat 8000 Kč. Výplata příspěvku má trvat maximálně pět let.

Změny v přestupkovém zákoně mají za cíl převést většinu skutkových podstat přestupků ze současného zákona o přestupcích do jiných zákonů. Celkem se po jeho schválení může změnit 253 zákonů. Ministerstva obrany a zahraničí pak navrhují vyslání zdravotnické jednotky české armády do Iráku. Působit by tam mohla od prosince, příští rok by ji mohli doplnit i vojenští instruktoři. Celkem by mohlo do země zamířit až 30 vojáků.

 

Newsletter