Zpřesněná data indexu PMI služeb eurozóny ukázala pokles pod 60 bodů. Euro proti dolaru oslabuje pod 1,1860 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,45 za euro.

Vláda projedná vznik státního fondu na podporu start-upů

Vláda v pondělí projedná přípravu vzniku státního Národního inovačního fondu (NIF), který má podpořit novou generaci začínajících podnikatelů. Na podporu zakládání nových firem a rozvoj jejich podnikání má mít fond v dalších letech 25 milionů eur (675 milionů Kč). Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce požádat Českou národní banku o licenci do února, investiční společnost by měla začít fungovat v létě. Příprava fondu nabrala v posledních měsících zpoždění oproti původnímu harmonogramu projektu ze začátku loňského roku.

Podle MPO má fond pomoci aktivizovat trh rizikového kapitálu, což povede k pozvednutí podnikatelského ducha v Česku. Nové inovativní firmy nyní mají často problém s obstaráním externího financování. „Trh rizikového kapitálu pro začínající společnosti v ČR je zatím stále málo rozvinutý, a i přes pozvolný růst aktivity v posledních letech patří k nejslabším v EU,“ uvádí předkládací zpráva MPO. Na rozdíl od okolních zemí, například Slovenska, Polska, Maďarska či Bulharska, v ČR státní podpora rizikového kapitálu neexistuje.

NIF bude investovat do rozvoje start-upů za spoluúčasti soukromých investorů. Smyslem státního fondu tak podle ministerstva není vytlačovat soukromý kapitál, ale naopak rozšířit jeho investiční možnosti. Zaměřovat se bude na projekty s vyšší mírou rizika a s vysokou přidanou hodnotou.

V rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) na období 2014 – 2020 mají být realizovány dva programy – Rizikový kapitál a Proof-of-concept. NIF má spravovat oba dva. „V rámci programů MPO má NIF spravovat 25 milionů eur. Dalších 40 milionů eur na investice do start-upů z programu Rizikový kapitál bude spravovat v rámci fondů Evropský investiční fond,“ potvrdil mluvčí MPO František Kotrba.

MPO chce vznikem fondu podpořit „novou generaci začínajících podnikatelů, kteří mají ambice prosadit se na zahraničních trzích a do budoucna mohou přispět k růstu konkurenceschopnosti ČR zvýšením její orientace na výzkum, vývoj a inovace“.

Newsletter