Dolar po včerejším oslabení část ztrát smazává v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se posouvá zpět pod 1,1880 EURUSD. U měn regionu je patrný mírný výprodejní tlak. Kurz koruny se obchoduje nad 25,50 za euro.

Vláda projedná zvýšení platů ve školství i půjčku pro OKD

Vláda bude na dnešním jednání, které je poslední před třítýdenními vládními prázdninami, rozhodovat o návrhu na zvýšení platů ve školství od září. Potřebných zhruba 2,5 miliardy korun chce ministr financí Andrej Babiš (ANO) získat z úspory částky na obsluhu státního dluhu. Učitelům by se tarif měl zvednout o šest procent a nepedagogickým pracovníkům o čtyři procenta. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) si pedagogové s kratší praxí v tarifu polepší asi o 1300 korun. Ti, kteří učí víc než šest let, budou mít o 1500 až 1600 korun měsíčně víc.

Ministři by měli jednat rovněž o půjčce 700 milionů korun pro těžební společnost OKD, která je v insolvenci. Půjčí je státní podnik Prisko, zajištěny budou pohledávkou zařazenou do konkurzní podstaty. O úvěru je podle materiálu pro vládu třeba rozhodnout před schůzí věřitelů, která bude v první polovině srpna.

Kabinet se bude zabývat i tím, zda budou propuštění zaměstnanci dolu ČSA na Mostecku dostávat stejné kompenzace jako horníci z OKD. Ti dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka. Ministerstvo práce navrhuje tyto příspěvky rozšířit v souvislosti s tím, že vláda loni rozhodla o zachování limitů těžby na dole ČSA a těžba tam v příštích letech skončí. Návrh v pondělí podpořila tripartita, proti byl ministr Babiš.

Důležitým bodem bude i návrh na jmenování nového ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), kterým by se měl od poloviny srpna stát dlouholetý pracovník kontrarozvědky Michal Koudelka. Koudelka nahradí Jiřího Langa, který na začátku června požádal o odvolání.

Očekává se, že ministři se vysloví i ke znění investiční smlouvy se společností General Electric, která v Česku plánuje stavbu závodu pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Hodnota investice je odhadována na více než 9,5 miliardy korun.

Kabinet projedná rovněž požadavek na dofinancování sociálních služeb ve výši 270 milionů korun či zakázky na údržbu a zimní údržbu silnic prvních tříd za 7,6 miliardy korun.

Newsletter