Vláda rozhodne, jestli má MZe dostat 350 mil. Kč na dotace

Vláda se ve středu vrátí k debatě, zda má krajské lesnické dotace přerozdělovat nově ministerstvo zemědělství (MZe). Ministerstvo na to požaduje 350 milionů korun ročně. Peníze na dotace by měly jít v podstatě ze státního podniku Lesy ČR, které každoročně dávají státu miliardy korun. S návrhem nesouhlasilo ministerstvo financí, vláda debatu na toto téma před 14 dny přerušila.

Podle ministerstva zemědělství by se měl částečně vrátit stav před rokem 2004. Od roku 2005 se totiž zvýšily peníze pro kraje z rozpočtového určení daní a navýšení bylo plánované právě na podporu obnovy lesů, na podporu sdružování vlastníků lesů nebo myslivecké hospodaření. Jenže peníze nejsou podle resortu zemědělství vázané právě na tuto činnost. Ministerstvo argumentuje tím, že zatímco daňové příjmy krajů během let vzrůstaly, obnos určený na lesnické dotace se postupně snižoval, v roce 2014 klesl až na 157,5 milionu korun. Během desetiletí se tak dotace snížily o 40 procent.

MZe původně chtělo loni krajům přikázat, aby peníze přerozdělované z daní musely účelově dávat lesním hospodářům. Návrh však podle něj zamítlo právě ministerstvo financí. Úřad ministra Andreje Babiše (ANO) chce, aby ministerstvo zemědělství buď našlo způsob, jak peníze vzít krajům, nebo jim nakázat, aby je začaly lesníkům vyplácet. To ale podle MZe není možné.

Ministerstvo zemědělství upozornilo na to, že peníze by využívalo i na boj proti suchu, respektive na zajištění obnovy lesů poškozených nedostatkem vody. V návrhu zároveň žádá také o navýšení peněz i pro ministerstvo obrany, chce zavést desetimilionový příspěvek na ztížené hospodaření ve vojenských lesích. Peníze by si měl resort najít ve vlastním rozpočtu.

Nařízení mělo podle návrhu platit od června. Do té doby jej ale vláda neprojednala. MZe si plánovalo říct o 350 milionů korun od příštího roku, letos pak o 100 milionů z rozpočtu a 100 milionů chtělo pokrýt z rezerv.

Newsletter