Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

Vláda rozhodne o další žalobě proti EK, jde o 12,5 milionu korun

Stát plánuje další žalobu u Evropského soudního dvoru kvůli vracení peněz do rozpočtu Evropské unie. O třetí žalobě z oblasti zemědělství kvůli 12,5 milionu korun rozhodne ve středu vláda. V minulých týdnech vláda schválila předložení žalob, kterými chce napadnout rozhodnutí Evropské komise o vrácení 817 milionů korun.

Podle auditu, který v ČR komise udělala, nekontroloval stát dostatečně aktualizace systému evidence využití půdy a neměl účinně zpracované analýzy rizik při kontrolách na místě. Ministerstvo zemědělství se závěry komise nesouhlasí. Podle něj unijní auditoři prakticky nereagovali na odborné argumenty české strany, proto se chce hájit u soudu. O peníze bude ČR zkrácená na některé dotační platbě.

V minulém týdnu vláda rozhodla, že se bude bránit kvůli vracení přibližně 17 milionů korun kvůli nedostatečným kontrolám investic do vinic mezi lety 2009 a 2013. Podle komise mělo ministerstvo kontrolovat všechny investice, podle názoru českého státu jenom zlomek z nich. V osmi případech stát financoval nákup zařízení, které si vinaři zakoupili již před začátkem dotačního programu v roce 2009.

Na začátku června pak vláda schválila, že se ČR bude bránit i proti vracení 800 milionů korun. EK požaduje po Česku vrácení peněz kvůli nedostatečné kontrole dodržování dotačních pravidel u zemědělců mezi roky 2010 a 2013. Evropský audit Česku například vytkl, že inspektoři České plemenářské inspekce nekontrolovali, zda mají zemědělci aktualizovaný stájový registr prasat, skotu, ovcí a koz, nebo zda včas hlásili přesuny zvířat. Vláda již také schválila novelu nařízení, která má výtky napravit.

Newsletter