Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Vláda schválila zřízení pracovní skupiny k brexitu

Vláda dnes schválila zřízení pracovní skupiny, která připraví pozici a priority ČR pro vyjednávání s Velkou Británií o jejím vystoupení z EU. Na twitteru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pracovní skupinu povede tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, doplnil mluvčí vlády Martin Ayrer.

Vláda zároveň schválila mandát pro premiéra Sobotku na jednání evropského summitu k výsledkům čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové rozhodli opustit EU. Summit se uskuteční v příštích dnech v Bruselu.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) před dnešním jednáním uvedl, že chce premiérovi navrhnout, aby na summitu zastával cíl držet zbytek Evropy pohromadě, nejít do velkých integračních iniciativ a soustředit se na praktické věci, jako jsou nezaměstnanost, nerovnost v Evropě, zabránění dalších finančních krizí a otázka bezpečnosti.

V Praze dnes o brexitu jednají i ministři zahraničí visegrádské čtyřky, Německa a Francie.

Newsletter