Dubnová data z amerického trhu práce výrazně podstřelila konsensus. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje, eurodolarové futures posouvají plný hike Fedu do poloviny roku 2023, technologické tituly rostou. Dopady amerických dat na měny regionu jsou mírné. Koruna se obchoduje mírně pod 25,70 za euro.

Vláda se dnes vrátí k rozpočtu, Babiš čeká jeho schválení

Vláda by dnes měla uzavřít jednání o státním rozpočtu na příští rok. Dohodu koaličních stran očekává ministr financí Andrej Babiš (ANO), který chce zbývající neuzavřené kapitoly projednat na ranním předsednictvu. Schodek rozpočtu by podle něj měl být 60 miliard korun. Kabinet projedná i růst důchodů, platů státních úředníků a vojáků či dotace na podporu elektřiny a tepla.

Nevyřešenou položkou v rozpočtu zůstává žádost ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) o 1,1 miliardy korun. Babiš řekl, že navýšení rozpočtu vnitra z aktuálně navržených zhruba 63 miliard nepovažuje za reálné. V souvislosti s požadavky ministryně pro místní rozvoj za ANO Karly Šlechtové pak uvedl, že je důležité, aby resorty začaly čerpat evropské dotace na příští programové období EU.

Koalice by se měla shodnout na růstu důchodů o 300 korun měsíčně. Babiš o víkendu ČTK řekl, že našel potřebných 3,5 miliardy korun a návrh předloží vládě. Kabinet by se tak mohl zabývat dvěma předlohami, protože o 300 korun chce přilepšit penzistům i ČSSD. Dosavadní koaliční dohoda nicméně hovořila o zvýšení o 200 korun a návrh ministerstva práce tak přináší dvě varianty.

Ministři se budou zabývat i zvýšením platů státních úředníků, které by jako u státních zaměstnanců od 1. listopadu mohly vzrůst o čtyři procenta. Se stejným návrhem na růst tarifů přichází ministerstvo obrany u vojáků.

Na programu jednání je i návrh nařízení, podle kterého má příští rok putovat na dotace na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla 26,2 miliardy korun. Je to zhruba o čtyři miliardy více než letos.

Newsletter