Dolar navyšuje ranní ztráty. Dolarový index prolomil hranici 90,5 bodu, euro proti dolaru zpevnilo nad 1,2140 EURUSD. Měny střední a východní Evropy profitovaly z tržního sentimentu naladěného k ochotě riskovat. Koruna se posunula k hranici 26,12 za euro, aktuálně ale zisky smazala a je jediná z regionu v mírné ztrátě.

Vláda se sejde poprvé od oznámení Sobotky, že v ní plánuje změny

Vláda se dnes sejde poprvé od pátečního oznámení premiéra Bohuslava Sobotky, že plánuje změny v týmu ministrů za ČSSD, kterou vede. Avizoval, že se chce postupně setkat se všemi sedmi ministry a bilancovat s nimi. Jeho cílem je posílit práci vlády před sněmovními volbami. Změny chce učinit do 10. prosince, kdy se sejde širší vedení ČSSD. Vicepremiéři a šéfové koaličních ANO a KDU-ČSL Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek výměnu svých ministrů neplánují.

Na oficiálním programu jednání vlády figurují například návrh kariérního řádu učitelů z dílny ministryně školství Kateřiny Valachové a novela zákona o vojácích. Novely zákona o zaměstnanosti a o inspekci práce se týkají ochrany zaměstnanců vyslaných do zahraničí a evropského trhu před firmami, které si snižují náklady zneužíváním institutu dočasného vysílání pracovníků za hranice.

Pravděpodobně záporné stanovisko kabinetu dostanou zákonodárci k poslanecké předloze, která by zmírnila podmínky pro poskytování dávek na takzvané zvláštní pomůcky zdravotně postiženým lidem. Ministerstvo dopravy navrhne zvýšit národní příspěvek na programy Evropské kosmické agentury (ESA) na 830 milionů korun. Podle resortu dopravy, který v Česku kosmické aktivity koordinuje, jsou české příspěvky na chod agentury ve srovnání se zbylými členskými státy dlouhodobě podhodnocené. Loni vláda český příspěvek 327 milionů korun navýšila o 200 milionů Kč.

Newsletter