Vláda se ve středu vrátí k debatě o návrhu rozpočtu na příští rok

Vláda se ve středu vrátí k debatě o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ten připravuje ministr financí Andrej Babiš (ANO) se schodkem 60 miliard korun. Babiš dříve naznačil, že jeho hnutí nepodpoří rozpočet se schodkem přes 60 miliard, v neděli ale řekl, že vládní koalici nehrozí kvůli rozpočtu vládní krize. Prioritami rozpočtu mají být zdravotnictví, učitelé a věda.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) minulý týden uvedla, že v novém návrhu státního rozpočtu, který ministerstvo financí předložilo na jednání koaliční rady, je pro školství ve srovnání s původním návrhem sedm miliard korun navíc.

Návrh ministerstva financí nyní zahrnuje růst platů učitelů o osm procent a nepedagogických pracovníků ve školách o pět procent. Ministryně chce ale na jednání vlády předložit návrh na desetiprocentní navýšení, které požadují školské odbory.

Vedle peněz na růst platů návrh ministerstva financí počítá s uhrazením nákladů na vyšší počet dětí ve školách. Na to vyčlenilo MF polovinu z požadované miliardy korun. Vysokým školám navrhlo MF přidat 800 milionů korun. Univerzity by ale podle Valachové potřebovaly alespoň 1,3 miliardy.

Původní návrh MF počítal se schodkem 48,5 miliardy korun. Úřad ale zároveň v materiálu upozornil, že výdaje je možné zvýšit o 11,5 miliardy korun tak, aby byla dodržena dohoda koaličních stran.

Na konci května kabinet schválil navýšení výdajových rámců rozpočtů na příští dva roky o 30 miliard korun. Zvýšení bude muset schválit Sněmovna. Vláda také tehdy rozhodla, že stát odvede příští rok na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun více než letos. To by podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) mělo zajistit desetiprocentní zvýšení platů ve zdravotnictví. Kabinet schválil i zvýšení výdajů na vědu o 3,75 miliardy Kč.

Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září.

Newsletter