Vláda se vrátí k smlouvě CETA po úpravách pro Valony

Vláda se ve středu vrátí ke smlouvě o volném obchodu s Kanadou (CETA). Ministři budou schvalovat text jedné z příloh smlouvy, který byl před dvěma týdny změněn během složitých jednání o souhlasu frankofonních regionů Belgie se smlouvu. Vyjednavači formálně změnili společné prohlášení k výkladu CETA, aby Valonové odstoupili od nesouhlasného stanoviska, což by zablokovalo přijetí dohody na úrovni celé EU. Dohoda by měla od příštího roku začít odstraňovat většinu cel a poplatků, které omezují obchod mezi unií a Kanadou.

Změny podle ministerstva obchodu a průmyslu obsahově nemění přílohu ani samotnou dohodu CETA. Umožnily však dosažení kompromisu, který vedl k schválení dohody všemi členskými státy a následnému podpisu na unijní úrovni i 30. října mezi EU a Kanadou. Česká vláda dohodu potvrdila v polovině října, nyní by měla schválit aktualizované znění přílohy.

Dohoda vyjednávaná sedm let odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi osmadvacítkou a Kanadou. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat růst vzájemné obchodní výměny až o 324 miliard korun ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa.

Evropská komise dohodu vnímá jako takzvanou „smíšenou“, kdy ji podepisují i všechny země EU. Belgická vláda potřebovala k podpisu souhlas všech parlamentů v zemi.

Očekávání českých firem v souvislosti se změnami v obchodování s Kanadou jsou velká nejen kvůli odstranění celních bariér, ale také umožnění účasti na veřejných zakázkách v Kanadě či vzájemném uznávání vzdělávání a profesí. Například podle zástupců Svazu průmyslu a dopravy umožní i účast českých firem ve veřejných zakázkách v kanadských provinciích, obě strany si budou vzájemně uznávat certifikace a zjednoduší se vysílání pracovníků českých firem do Kanady. Bude také nastaven systém řešení investičních sporů.

Kanada je pro Česko z hlediska objemu obchodu 53. obchodním partnerem, 43. vývozním trhem a 53. dovozním trhem. Loni čeští exportéři do Kanady vyvezli zboží za 6,4 miliardy Kč, dovezeno bylo zboží za 4,03 miliardy Kč. ČR má s Kanadou pět let v řadě kladnou obchodní bilanci. Z ČR do země javorového listu míří nejvíce kolejnice, lité výrobky ze železa a oceli či pneumatiky. Kanadský dovoz tvoří zejména léčiva, produkce pro letecký průmysl a strojírenské výrobky.

Newsletter