Vláda si schválila, že se bude na dnešním jednání EET zabývat

Vláda se dnes bude zabývat změnami v elektronické evidenci tržeb (EET), které koalici minulý týden navrhl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Mluvčí kabinetu Martin Ayrer ČTK informoval, že ministři bod o EET zařadili do programu a povedou o něm rozpravu. Babiš dnes novinářům řekl, že doufá v podporu ČSSD, vláda by ale podle něj neměla projednávat pozměňovací návrhy poslanců.

V neděli Babiš adresoval premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) dopis, ve kterém ho informoval, že změny v systému EET dnes vládě nepředloží, ale z pozice poslance rovnou na nadcházejícím zasedání Sněmovny. Ministrům hodlá pouze zopakovat argumenty, které řekl už minulý týden na koaliční radě. Sobotka ho předtím dopisem vyzval, aby dnes návrhy vysvětlil, vyčíslil jejich dopady a vládu ujistil, že nepřijde s dalšími výjimkami.

Babiš dnes při příchodu na jednání vlády řekl, že by byl rád, kdyby ČSSD jednala za stolem, nikoliv přes média. „Pevně doufám, že ČSSD přesvědčím, druhé čtení daňového balíčku je poslední možnost, jak to navrhnout,“ uvedl. Vláda podle něj pozměňovací návrhy poslanců nemá probírat. „Podle mého názoru je to koaliční záležitost,“ vysvětlil Babiš.

Ministr chce poslancům navrhnout, aby z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250.000 korun. Další změna by se týkala webových obchodů, kde by se evidence netýkala plateb kartou prostřednictvím internetu. Návrhy předložil Babiš minulou středu na koaliční radě. Sobotka postup odsoudil a uvedl, že ho rozčílil. Věcně Babišův záměr měli posoudit premiérovi poradci.

Babiš trvá na tom, že navržené změny jsou užitečné pro podnikatelské prostředí a odmítl výtky, že jsou neprofesionální či chaotické. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) dnes řekla, že se změny netýkají podnikatelů, pro které se EET spouští 1. prosince. „Předpokládám, že pan ministr financí nás bude ústně informovat a je připraven předložit panu premiérovi dopis s informacemi,“ řekla Šlechtová.

Newsletter