Vláda ve Francii tlačí odbory k ukončení stávek v době Eura 2016

Francouzská levicová vláda zvýšila tlak na místní odbory, které pokračují ve stávkovém hnutí hned v několika sektorech. Kritiku zaměřuje zejména na stávkující v železniční dopravě, která má zajišťovat přesun diváků na fotbalovém mistrovství Evropy ve Francii, která začíná už v pátek. Podle politických představitelů hrozí poškození image celé země. Francouzský prezident François Hollande večer řekl, že „stát přijme veškerá nutná opatření, aby zajistil fungování veřejných služeb“. Konkrétnější ale zatím nebyl.

„Budu velmi opatrný a ostražitý. A zítra (v pátek), jestli budou nutná nějaká rozhodnutí, budou přijata,“ řekl podle agentury AFP šéf francouzského státu. Strojvůdci na železniční tratí která má obsloužit pařížský stadión Stade de France, kde se v pátek odehraje úvodní zápas šampionátu Francie-Rumunsko, nicméně varovali, že budou hromadně stávkovat.

Na dotaz novinářů, zda se úřady pustí do zabavování vlaků, Hollande odpověděl: „Pro tuto chvíli jsme k tomu nedospěli. Buďte si ale jistí, že veřejné služby (doprava) budou zajištěny a že stát převezme veškerou zodpovědnost,“ řekl Hollande.

Ministr sportu Patrick Kanner obvinil z „určité formy odborové guerilly“ odborové svazy CGT a SUD, které jsou v čele již devět dní trvající stávky železničářů. Státní dráhy SNCF jsou oficiálním dopravcem šampionátu a s vlaky počítá většina ze statisíců fanoušků, kteří zamíří ke stadionům po celé Francii.

„Do určité míry je tu odhodlání jít až do krajnosti. To znamená zkazit (fotbalový) svátek. A zkažením svátku se zkazí image Francie, a to dlouhodobě,“ varoval Kanner v rozhlasové stanici France Inter. Kromě jiného se obává, že nynější sociální protesty mohou ovlivnit kandidaturu Paříže na olympijské hry v roce 2024.

„Nesmíme zkazit schopnost Francie pořádat celosvětové události,“ přitakala ministryně pro životní prostředí Ségolène Royalová. „Ten čurbes musí skončit. Není možné, aby taková moderní země uvázla v nepřetržitém zmatku,“ zdůraznila bývalá neúspěšná kandidátka na prezidentský úřad.

Ministr financí Michel Sapin vyzval k ukončení stávek, které podle něj již nemají žádný smysl a ohrožují hospodářské oživení, které teprve začalo. „Zlepšuje se opět zaměstnanost, to se nyní nesmí zastavit,“ prohlásil ministr v rozhlasu. Situace poškozuje zemi, podniky a obyvatele, což by mohlo snížit vliv odborů na pracovištích, vzkázal protestujícím.

Vedle přetrvávající stávky na železnici hrozí od soboty i nejméně třídenní zastavení práce ze strany pilotů společnosti Air France. V Paříži a Marseille se v některých čtvrtích v posledních dnech hromadí odpadky v důsledku stávek popelářů. Sociální konflikty odrážejí požadavky jednotlivých sektorů, například platové, i širší odpor francouzských zaměstnanců s vládní reformou zákoníku práce. Na 14. června se v Paříži chystá celonárodní demonstrace proti této reformě, která podle kritiků nadržuje zaměstnavatelům na úkor zaměstnanců.

Většina Francouzů podle průzkumů má výhrady proti změně zákoníku práce, ale nepodporuje stávkové hnutí v době Eura 2016. Podle místních komentářů se železničáři a další profesní skupiny nejspíš brzy rozhodnou odložit boj za své požadavky na dobu po ukončení šampionátu 10. července.

Newsletter