Vládě kvůli rozpočtu krize nehrozí, dohodne se na něm, řekl Babiš

Vládní koalici nehrozí kvůli rozpočtu na příští rok další vládní krize. Koaliční strany se na něm dohodnou. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). V týdnu naznačil, že jeho hnutí nepodpoří rozpočet se schodkem přes 60 miliard korun a nedohoda na rozpočtu by mohla být příčinou vypovězení koaliční smlouvy. Dnes řekl, že chtěl jen pobavit posluchače. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je sestavení rozpočtů na příští dva roky prioritou, k rozpočtovému provizoriu není důvod.

„My jsme se shodli na rozpočtu. Ten deficit je 60 miliard,“ uvedl Babiš. Řekl, že při svém vystoupení v týdnu mluvil o rozpočtu s nadsázkou a chtěl před publikem „dělat show“. „My nemáme (hnutí ANO) problém, deficit potvrdil pan premiér,“ dodal ministr financí a šéf ANO. Podobu státní pokladny podle něj ovlivní čerpání peněz z EU. Babiš se nedomnívá, že by případný odchod Británie z osmadvacítky měl na český rozpočet vliv a byla to „taková katastrofa“.

ČSSD podle svého předsedy, premiéra Sobotky parametry chystaného rozpočtu nezpochybňuje. V telefonickém rozhovoru z Číny uvedl, že otázku výše deficitu neotevřela žádná z vládních stran. Koaliční partneři se shodli například na zvýšení platů ve zdravotnictví, o růstu výdělků ve školství a dalších oborech veřejného sektoru či o sumě pro sociální služby budou ještě vyjednávat. „Není důvod k rozpočtovému provizoriu, vždy jsme státní rozpočet zajistili, je schvalován včas,“ řekl Sobotka.

Premiér uvedl, že pro zbytek vládnutí jeho kabinetu je hlavní prioritou právě sestavení rozpočtu na příští rok a také na rok 2018. Volby mají být na podzim 2017. Rozpočty se chystají do konce září.

Chystaný schodek 60 miliard Kč kritizuje opoziční ODS. Podle jejího šéfa Petra Fialy ministr financí pro rok 2017 sliboval vyrovnaný rozpočet. „Máte čtyři roky ekonomický růst, snižovat deficit v této době umí podprůměrný účetní v každé firmě,“ uvedl Fiala. Dodal, že jeho strana návrh rozpočtu s šedesátimiliardovým deficitem nepodpoří. Ministra financí kritizoval za neplnění slibů.

Newsletter