Vlála rozhodne o hazardu v Česku. Pokud se shodne

Vláda by měla ve středu rozhodnout o budoucí podobě hazardního trhu v Česku. Očekává se dlouhá debata. Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) předkládá hned trojici zákonů regulujících hazard, ale řada úřadů s některými návrhy nesouhlasí. Kromě toho má kabinet projednat také novelu loterijního zákona, kterou předložil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Babišův resort si od nových předpisů slibuje výrazné snížení hracích automatů a omezení hazardu jako celku a díky navrhovanému vyššímu zdanění také větší přínos pro státní pokladnu. Návrh zákona totiž omezuje počet automatů na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem neumožňuje na nich hrát. Hlídat to má speciální monitorovací systém. Online tak bude vidět, kolik peněz se na kterém přístroji prohrálo. To se bude sledovat i podle hráčů, takže konkrétnímu člověku po překročení stanoveného limitu neumožní další hraní. Jak přesně má systém fungovat, ministerstvo zatím neupřesnilo.

Ministerstvo chce také výrazně zvýšit zdanění firem provozujících tyto přístroje a zdvojnásobit poplatek za jejich umístění. Daňové odvody by se měly zvýšit plošně všem, sazby by byly odlišné. Ministerstvo však na konci března oznámilo, že odkládá platnost až na rok 2017. Připravilo proto novelu, která od příštího roku zvyšuje sazbu odvodu z loterií z 20 na 25 procent a zdvojnásobuje fixní místní poplatek za den z 55 korun na 110 korun.

Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl na konci června Babiše obvinil z toho, že odložil platnost zákona o hazardních hrách na základě schůzky s majitelem loterijní skupiny Synot a senátorem Ivem Valentou. Ministr financí to ostře odmítl, nicméně odklad platnosti připravovaného zákona o hazardu a související legislativy o rok kritizovali také protihazardní aktivisti a některé loterijní firmy.

V předkládací zprávě k zákonům ministerstvo stále počítá s účinností zákonů od 1. ledna 2016.

Lze očekávat, že kabinet bude o normách diskutovat. Ministerstvu průmyslu a obchodu se stejně jako Českému telekomunikačnímu úřadu nelíbí navrhované blokování internetových stránek nelegálních provozovatelů. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zase kritizuje ukončení financování sportu z výnosů hazardních her. Oba resorty vedou ministři nominovaní koaliční ČSSD.

Rozpory trvají také ohledně připomínek Svazu měst a obcí, Plzeňského kraje, antimonopolního úřadu a Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Newsletter