Americká inflace v dubnu meziročně vzrostla nad 4 %, v jádrovém vyjádření na 3 %. Nad konsensus vyšší čísla zesilují spekulaci o politice Fedu. Výnosy US bondů rostou, dolar sílí. Měny regionu na americká data reagovaly mírným oslabením, prvotní ztráty ale rychle zčásti smazaly.

Voda v Brně je kvůli bakteriím do odvolání pitná jen po převaření

Voda v Brně je do odvolání pitná jen po převaření. Důvodem je výskyt bakterií, podle Brněnských vodáren a kanalizací zaznamenaný jen v nízkém množství. ČTK to potvrdil dispečink vodáren. Doporučení konzultované s hygieniky vstupuje v platnost okamžitě, dobu trvání nelze předjímat.

Ředitel Krajské hygienické stanice David Křivánek ČTK řekl, že jde spíše o preventivní opatření. Podrobnosti ČTK zjišťuje.

Brněnské vodárny a kanalizace zvýšily dávku dezinfekčního činidla v pitné vodě a zahájily intenzivní proplachování páteřních řadů. Přijatá opatření mohou způsobit krátkodobé zakalení dodávané vody.

Brněnské vodárny a kanalizace jsou akciová společnost, kterou z 51 procent vlastní město. Převážná většina zbývajících akcií patří francouzské vodárenská společnosti Suez Environnement. Ke konci loňského roku společnost provozovala 1416 kilometrů vodovodní a 1208 kilometrů stokové sítě.

Většinu vody přivádějí Brněnské vodárny a kanalizace takzvaným březovským vodovodem z oblasti Březové nad Svitavou na Svitavsku.

Newsletter