Volkswagen na Slovensku loni mírně zvýšil výrobu aut

Slovenský závod německé automobilky Volkswagen loni zvýšil výrobu aut o téměř jedno procento na 397.458 vozidel a letos plánuje výrobu na podobné úrovni. Na tiskové konferenci o tom dnes informovalo vedení slovenské divize Volkswagenu, která si udržela pozici největšího výrobce ze závodů celkem tří automobilek, jež v zemi pod Tatrami montují vozidla.

„Rok 2015 byl pro Volkswagen Slovakia rokem náběhu výroby nové generace Audi Q7. Zároveň jsme odstartovali investice v rekordní výši,“ řekl šéf slovenské továrny Volkswagenu Ralf Sacht.

Investice Volkswagenu na Slovensku loni stouply o více než tři čtvrtiny na 414,6 milionu eur (11,2 miliardy Kč). Loni závod začal stavět novou montážní halu za více než 300 milionů eur (8,1 miliardy Kč) a také zahájil výrobu v nové karosárně za 600 milionů eur (přes 16 miliard Kč).

Kromě vozů Audi Q7 bratislavský závod automobilky montuje další sportovně-užitková vozidla (SUV) Volkswagen Touareg a části vozu Porsche Cayenne. SUV se na produkci továrny loni podílely 56 procenty, zbytek připadl na malé automobily Škoda Citigo, Seat Mii a Volkswagen up!, které jsou postaveny na stejné platformě.

Prakticky celá výroba slovenského Volkswagenu směřovala tradičně na export, zejména do Německa, Spojených států a Číny. Obrat slovenské divize Volkswagenu loni vzrostl o 17 procent na rekordních 7,2 miliardy eur (194 miliard Kč).

Volkswagen má na Slovensku továrnu také v Martině, Košicích a ve Stupavě. V Martině na severu země se zaměřuje na produkci komponentů, která loni vzrostla o více než čtyři procenta. V Košicích slovenský Volkswagen připravuje vozy na export pro ruský trh a ve Stupavě nedaleko Bratislavy vyrábí zařízení pro výrobní linky.

Automobilka loni zvýšila zaměstnanost na Slovensku o 9,3 procenta na 10.800 pracovníků. Na pětimilionovém Slovensku se tak řadí k největším zaměstnavatelům.

Kromě Volkswagenu montují auta na Slovensku také závody jihokorejské automobilky Kia Motors a francouzského koncernu PSA. Celková produkce automobilů na Slovensku loni dosáhla nového rekordu téměř 1,04 milionu vozidel, země si tak udržela pozici největšího výrobce automobilů v přepočtu na obyvatele.

Newsletter