Volkswagen pozastavil v Austrálii prodej některých naftových vozů

Německá automobilka Volkswagen pozastavila v Austrálii prodej některých vozů s naftovým motorem, které by mohly být vybavené zařízením umožňujícím falšování emisí. Oznámení přichází poté, co se zástupci Volkswagen Australia setkali s představiteli australské vlády a úřadu na ochranu spotřebitelů.

Volkswagen zhruba před dvěma týdny potvrdil, že 11 milionů vozů po celém světě bylo vybaveno zařízením, které umožňuje manipulovat s testy emisí. Automobilka však neposkytla přesnější informace o tom, kterých modelů se to týká a kde byly prodány.

Volkswagen v prohlášení uvedl, že s okamžitou platností pozastavuje prodej vozů vybavených naftovým motorem EA189, kterých se týká emisní skandál. Opatření zůstane v platnosti, dokud se problém s emisemi u těchto vozů nevyřeší.

Australský antimonopolní úřad a úřad pro ochranu spotřebitelů zahájil vyšetřování, které má určit, zda Volkswagen uvedl spotřebitele v omyl. Pokud zjistí porušení spotřebitelských zákonů, hrozí automobilce právní postih a pokuty v řádech milionů dolarů.

Za prvních sedm měsíců letošního roku prodej Volkswagenu v zemi vzrostl o 13 procent na téměř 37.000 vozů. Na australském trhu měla automobilka podíl šest procent, napsala agentura Reuters.

Newsletter