Volkswagen svolá v EU 8,5 milionu naftových aut

Německý automobilový koncern Volkswagen oznámil, že svolá do servisů v Evropské unii zhruba 8,5 milionu vozidel, kterých se týká emisní skandál firmy. Akce má začít v lednu 2016, uvedla automobilka v dnešním sdělení. V Česku by se podle nedávno uváděných údajů mohlo svolání týkat kolem 148.000 aut.

Německé úřady podle dřívějšího dnešního oznámení automobilce nařídily svolat v Německu k povinné opravě 2,4 milionu vozů s naftovým motorem. Volkswagen původně chtěl, aby byla kontrola a oprava pro majitele vozů dobrovolná. To ale odmítl německý úřad pro dohled nad automobilovým trhem, který nově nařídil povinnou opravu všech vozů.

Automobilová skupina dnes uvedla, že svolá svolá přibližně 8,5 milionu vozidel ve státech EU, včetně 2,4 milionu aut v Německu. Společnost bude přímo kontaktovat majitele dotčených vozů.

Český ministr dopravy Dan Ťok na konci září uvedl, že v Česku se prodalo kolem 148.000 aut koncernu VW vybavených dieselovými motory, které umožňují obcházení emisních měření. Z toho je 101.000 škodovek, 38.000 osobních i užitkových volkswagenů, asi 7000 vozů Audi a 1800 automobilů Seat. Jde podle něj o vozy prodané dealerskou sítí v ČR, nikoliv o všechna vozidla v provozu v tuzemsku.

Newsletter