Volkswagenu loni v USA klesl odbyt o téměř pět procent

Německé automobilce Volkswagen v prosinci ve Spojených státech opět výrazně klesl odbyt, meziročně se snížil o devět procent na 30.956 vozů. Firma se nyní potýká s dopady skandálu kolem falšování testů emisí. V celém loňském roce se tak prodej VW na americkém trhu propadl téměř o pět procent na 349.440 vozů.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. V pondělí podalo americké ministerstvo spravedlnosti na Volkswagen kvůli těmto manipulacím civilní žalobu.

„Jsme odhodláni obnovit důvěru v naši značku a rádi bychom poděkovali zákazníkům a prodejcům za jejich dosavadní trpělivost a věrnost,“ uvedl dnes provozní ředitel amerických aktivit Volkswagenu Mark McNabb, kterého citovala agentura AFP.

Volkswagen už v září přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí instaloval do milionů aut po celém světě.

Deník Bild ale napsal, že v Německu se automobilce navzdory skandálu podařilo v loňském roce zvýšit prodej aut s vlajkovou značkou VW o 4,4 procenta na 685.559. V samotném prosinci prodej meziročně vzrostl o 2,5 procenta na 50.887 aut, napsal Bild s odvoláním na údaje spolkového úřadu pro motorová vozidla (KBA).

Newsletter