Volvo najalo konkurenta, povede jej šéf Scanie

Švédský výrobce nákladních automobilů Volvo jmenoval svým novým generálním ředitelem sedmačtyřicetiletého Martina Lundstedta, který je nyní šéfem domácího konkurenta Scania. Oznámila to dnes firma. Lundstedt v čele Volva v říjnu nahradí padesátiletého Olofa Perssona. Ten čelil rostoucímu tlaku ze strany předních akcionářů požadujících rychlejší restrukturalizaci podniku. Akcie Volva po zprávě o změně ve vedení podniku posílily o více než 15 procent. 

Persson opustil funkci již dnes, jeho povinnosti bude do Lundstedtova nástupu zastávat finanční ředitel Jan Gurander. Společnost Volvo pod Perssonovým vedením spustila restrukturalizační program zahrnující zrušení 5000 pracovních míst. Cílem programu je redukce nákladů a posílení ziskovosti na úroveň efektivnějších konkurentů, jako je například Scania. 

Společnost Volvo dnes oznámila, že v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 4,2 miliardy švédských korun (přes 12 miliard Kč) z 1,1 miliardy švédských korun před rokem. Tržby meziročně stouply o téměř 14 procent na 75 miliard švédských korun. 

„Program, který Persson inicioval, zřejmě začíná přinášet výsledky, za což by se mu mělo dostat uznání,“ řekl agentuře Reuters Christer Gardell z investičního fondu Cevian Capital, který je podle hlasovacích práv druhým největším akcionářem Volva. „Zároveň však podporujeme rozhodnutí jmenovat (generálním ředitelem) Martina Lundstedta, který je považován za jednoho z nejlepších vedoucích pracovníků v odvětví nákladních automobilů,“ dodal. 

Volvo je druhým největším producentem nákladních automobilů na světě za německým konkurentem Daimler. Divizi osobních vozů Volvo Car prodala švédská automobilka v roce 1999 americké společnosti Ford Motor. Ta se v roce 2010 dohodla na jejím prodeji čínské firmě Geely. 

Newsletter