Vrchní soud rozhodne o odvoláních v kauze Promopro

Pražský vrchní soud dnes rozhodne o odvoláních podaných v kauze Promopro, která se týká zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU. Nepravomocný rozsudek poslal do vězení osm podnikatelů za podvod či praní špinavých peněz. Tři státní úředníky naopak zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci a porušení povinností při správě cizího majetku.

Proti verdiktu se odvolali podnikatelé i státní zástupce, který mimo jiné trvá na potrestání trojice úředníků z někdejší sekce úřadu vlády pro předsednictví. Odvolání podal rovněž stát, jenž má v řízení postavení poškozeného a domáhá se náhrady výrazně vyšší částky než 327,5 milionu korun, kterou mu soud přiznal.

Firma Promopro získala státní zakázku v roce 2008, a to bez výběrového řízení. Její jednatel Jaroslav Veselý a šéf hlavní subdodavatelské firmy Vlastimil Maxa pak úřadu vlády podle obžaloby předkládali k vyúčtování i faktury za služby, které nebyly provedeny nebo nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví. Ostatní obžalovaní podnikatelé podle verdiktu pražského městského soudu pomáhali nezákonně získané prostředky legalizovat vytvářením falešných faktur a převáděním vylákaných peněz na další firmy.

Dnešní rozhodnutí odvolacího soudu se bude týkat desítky obžalovaných, případ dalších dvou senát projednává samostatně.

Newsletter