Vstupní jednání se státy Balkánu budou podle lídrů EU pokračovat

Přístupová jednání Evropské unie s balkánskými zeměmi budou pokračovat i přes výsledek britského referenda, které nedávno rozhodlo o odchodu země z evropského bloku. V Paříži to dnes uvedli lídři EU, kteří se ve francouzské metropoli zúčastnili vrcholné schůzky s představiteli západobalkánských států.

„Rád bych ujistil tyto země, že (rozhovory) budou pokračovat,“ řekl francouzský prezident François Hollande. Německá kancléřka Angela Merkelová sdělila balkánským představitelům, že „se nic nezměnilo“, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva diplomatické zdroje. Ve stejném duchu se vyjádřila také šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, podle níž brexit neznamená konec rozšiřování EU o balkánské země.

Chorvatský ministr zahraničí Miro Kovač, jehož země vstoupila do EU jako zatím poslední v roce 2013, nedávno upozornil, že brexit by mohl zpomalit proces rozšiřování Evropské unie, který státy na západním Balkánu vnímají jako cestu k prosperitě. Několik balkánských lídrů ale dnes podle Reuters novinářům řeklo, že se dopadu brexitu na přístupová jednání neobávají.

V různých etapách cesty do Evropské unie jsou Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Makedonie, Černá Hora a Srbsko. Srbský premiér Aleksandar Vučić koncem června prohlásil, že navzdory výsledku britského referenda jeho země stále usiluje o uzavření přístupových jednání do roku 2019.

Newsletter