Vůdce IS v Afghánistánu se prý stal obětí amerického náletu

Při útoku amerického bezpilotního letounu údajně zahynul velitel radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Afghánistánu Háfiz Saíd. Oznámil to dnes afghánský velvyslanec v Pákistánu. Americká armáda uvedla, že zprávu nemůže potvrdit a že ji prověřuje.

„Mohu potvrdit, že vůdce IS Háfiz Saíd a další velitelé a bojovníci byli zabiti při útoku amerického bezpilotního letounu 26. července v okrese Kot v provincii Nangarhár,“ řekl agentuře Reuters afghánský velvyslanec Omar Zachilvál.

Mluvčí amerických jednotek v Kábulu odmítl informaci o smrti Saída, který je označován za vůdce Islámského státu v Afghánistánu a Pákistánu, potvrdit. Představitelé mezinárodní koalice zprávu prošetřují.

Afghánská tajná služba přišla s podobnou informací již loni v červenci, Islámský stát to ale následně popřel.

Původem Pákistánec Sáid patřil dříve k hnutí Taliban, ale minulý rok přešel k IS. Hnutí Islámský stát, které ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, se k nelibosti Talibanu stává v Afghánistánu čím dál tím aktivnějším. Připojuje se k němu řada extremistů, kteří se dosud hlásili k Talibanu či k teroristické organizaci Al-Káida.

Newsletter