Vulog z portfolia investičního fondu ČEZ míří do New Yorku, získal 31 milionů dolarů od EIB a stávajících investorů

Peníze jsou určeny na upevnění pozice Vulogu jako předního poskytovatele technologií v oblasti čisté sdílené mobility a na další expanzi v Evropě i v obou Amerikách. Fond Inven Capital získal ve francouzské společnosti minoritní podíl v roce 2017, kdy s dalšími investory Vulogu poskytl celkem 20 milionů dolarů. Sdílená mobilita poháněná technologií Vulogu funguje ve více než 30 městech na pěti kontinentech. Díky 95% elektrifikaci zasmluvněných flotil ročně ušetří na 200 tisíc tun CO2 z dopravy.

Vulog získal 31 milionů dolarů od Evropské investiční banky (EIB) a stávajících investorů včetně Inven Capital. Použije je na rozjezd dalších projektů po celém světě – jen v prvních třech měsících letošního roku jich plánuje osm, přičemž první na řadě bude v New Yorku. Již dnes někdo ve světě využije službu poháněnou technologií od Vulogu každé dvě vteřiny.

Vulog není první případ investice Inven Capital, která díky své úspěšnosti přilákala finance od dalších zájemců. Podobný scénář proběhl například u izraelské firmy Driivz, jejíž IT platformu pro řízení a obsluhu dobíjecích stanic využívá globálně na 300 000 řidičů elektromobilů, včetně těch českých. V loňském roce, zhruba rok po vstupu Inven Capital, získal Driivz na rozvoj dalších 11 milionů dolarů. Nové financování od globálně známých firem dokázaly přilákat i další investice Inven Capital: výrobce chytrých termostatů tado° například zaujal investory z Amazonu, vývojáře zařízení pro vysokoteplotní elektrolýzu Sunfire zase ty z rafinérského gigantu Neste. Inven Capital se také daří své podíly v cleach-tech společnostech výhodně prodávat. Výrobce baterií sonnen koupila společnost Shell, izraelský start-up CyberX zaměřený na kybernetickou ochranu zase loni převzal Microsoft.

„Tato nová podpora od EIB potvrzuje její důvěru v důležitou roli společnosti Vulog při transformaci globální mobility. Naše mise je jasná: snížit počet jednotlivě vlastněných vozidel ve městech. Abychom toho dosáhli, dodáváme technická řešení, která jsou zelená, pohodlná a ekonomická pro jednotlivce i organizace. Poskytujeme také robustní sadu provozních nástrojů, z nichž většina je buď řízena umělou inteligencí, nebo se spoléhá na inteligentní pracovní postupy. Díky tomu mohou společnosti orientované na spotřebitele nabízet optimalizovaný a ziskový provoz,“ uvedl generální ředitel Vulogu Gregory Ducongé.

„Majitelé a provozovatelé vozových parků musí své služby digitalizovat, aby uspokojili měnící se potřeby svých zákazníků. Technologie Vulogu jde v čele této revoluce a provozovatelé mobility těží z jejich výkonné škálovatelné platformy a odborných znalostí týmu. Jsme nadšeni z toho, co pro Vulog přinese budoucnost, protože mají na tomto globálním a prosperujícím trhu dokonalou pozici,“ řekl Ivo Němejc, investiční ředitel a místopředseda představenstva, Inven Capital.

Globální trh sdílené mobility dosáhne podle odborných odhadů do pěti let hodnoty přes 9 miliard dolarů. Vulog patří k předním světovým platformám pro sdílenou mobilitu. Jeho technologie využívají například velcí firemní hráči z oblasti automobilové výroby (PSA, Volkswagen, Renault), pojišťovnictví (kanadská BCAA), nebo energetiky (Repsol, MOL). Kromě automobilů zahrnuje do sdílení také další typy vozidel: skútry, kola, mopedy nebo dodávky. Inven Capital do Vulogu vstoupil v roce 2017, o dva roky později oblast čisté mobility posílil investicí do izraelské společnosti Driivz. Venture kapitálový fond Skupiny ČEZ se přes společnost Sunfire podílí také na výstavbě obří výrobny zeleného leteckého paliva.

INVEN CAPITAL je venture kapitálový fond Skupiny ČEZ s podporou Evropské investiční banky (EIB). Financování EIB je realizováno z prostředků Evropského fondu pro strategické investice (EFSI). Strategií Inven Capital je vyhledávání investic do menších inovativních a rostoucích smart energy firem. Zaměřuje se především na růstové investiční příležitosti v pokročilejší fázi rozvoje („later stage growth“) s osvědčeným byznys modelem prokázaným realizovanými příjmy a dlouhodobým růstovým potenciálem. Cílem Inven Capital je vytváření dlouhodobé hodnoty díky aktivní spolupráci s managementem společností, do kterých investuje, a aktivní podpory strategie organického nebo akvizičního růstu. Společnosti v portfoliu Inven Capital získají možnost využít pro další rozvoj rozsáhlých odborných znalostí Skupiny ČEZ v energetickém sektoru, její klientské základny a technologických synergií. Fond je řádným členem Invest Europe (Evropská asociace private equity a rizikového kapitálu) a CVCA (České asociace private equity a rizikového kapitálu). Od svého založení v roce 2015 investoval Inven Capital celkem do třinácti společností, u dvou z nich již provedl úspěšný exit.

Newsletter