Dolar je v zisku proti euru i v dolarovém indexu. Americké výnosy se posunuly výše, 10letý dluhopis se obchoduje nad 1,6 %. Hlavní událostí je americká inflace, konsensus trhu čeká zrychlení z 2,6 % na 3,6 % y/y, některé predikce pracují s více než 4 %. Riziko nad konsensus vyšší inflace je rizikem vyšších US výnosů. To by mohlo dostat pod tlak rizikové měny, včetně koruny obchodující se těsně nad 25,50 za euro.

VW prý nemůže vyloučit další prodlevy ve výrobě kvůli dodavatelům

Německá automobilka Volkswagen nemůže vyloučit další prodlevy ve výrobě v důsledku problémů s jednotlivými dodavateli. Uvedl to dnes generální ředitel Volkswagenu Matthias Müller. Dodal ale, že nevidí potřebu měnit způsob spolupráce s dodavateli.

Volkswagen přitom již dříve oznámil, že přezkoumává svou strategii v oblasti nákupu součástek, aby se vyhnul podobným problémům ve výrobě, jaké zažil minulý měsíc. Firmy ES Automobilguss a Car Trim začátkem srpna přestaly Volkswagenu dodávat potřebné díly, což narušilo výrobu v několika továrnách automobilky.

Dodavatelé se s Volkswagenem 23. srpna dohodli na urovnání sporu a obnovení dodávek, přesný obsah dohody ale žádná ze stran nekomentovala. Podle některých informací mohl za tímto konfliktem stát jeden společný projekt, ze kterého sešlo.

„Byl to ojedinělý případ, normálně máme s dodavateli velmi dobré vztahy,“ uvedl dnes Müller. Dodal nicméně, že možnost dalších prodlev ve výrobě nemůže nikdy vyloučit.

Podle listu Welt am Sonntag nemohl Volkswagen kvůli sporu s dodavateli vyrobit v plánovaném termínu zhruba 22.000 vozů Golf a Passat. Jeden z manažerů automobilky uvedl, že bude trvat několik týdnů, než se podaří výpadek ve výrobě způsobený sporem s dodavateli dohnat.

Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě. Jeho součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto, té se však spor s dodavateli nedotkl.

Newsletter