Výbor europarlamentu k Volkswagenu chce od komise další podklady

Vyšetřovací výbor europarlamentu k emisnímu skandálu automobilky Volkskwagen nemá k dispozici některé dokumenty, které potřebuje k tomu, aby mohl svou práci dokončit do jara příštího roku. Europarlament proto dnes ve Štrasburku odsouhlasil výzvu adresovanou Evropské komisi a členským zemím unie, aby při šetření spolupracovaly v duchu unijních pravidel a chybějící podklady urychleně dodaly.

Vznik vyšetřovacího výboru, který se zabývá především možnými pochybeními ze strany Evropské komise a národních dozorových orgánů, europoslanci schválili loni v prosinci. Výbor se věnuje například otázce, zda v orgánech unie či v jejích členských zemích o podvodech německé automobilky s měřením emisí odpovědní činitelé a úřady věděli či tušili už před tím, než se věc provalila ve Spojených státech.

Výbor se poprvé sešel v březnu a od té doby už jednal dvanáctkrát. Vyslechl skoro čtyři desítky expertů, kteří ústě i písemně zodpověděli na stovky otázek, uvedla dnes tisková služba europarlamentu.

V polovině mandátu ale výboru stále chybí některé dokumenty komise o měřeních emisí či detaily prací expertních skupin v souvislosti se schvalovacími procedurami nových typů automobilů.

Španělský lidovecký europoslanec Pablo Zalba Bidegain, který byl jedním ze zpravodajů dnes přijaté rezoluce, zdůraznil, že výbor by neměl jen vyšetřit, co se stalo v minulosti, ale také nabídnout, jak zajistit, aby se podobný skandál nemohl opakovat.

Newsletter