Výbuch v chemičce v Ludwigshafenu zabil jednu osobu, další zranil

Výbuch v chemičce společnosti BASF v německém městě Ludwigshafen dnes usmrtil jednu osobu a dalších nejméně šest těžce zranil. Nejméně šest lidí se nadále pohřešuje, řekl na tiskové konferenci zástupce chemičky Uwe Liebelt. Obyvatelům částí Ludwigshafenu a Mannheimu firma nadále doporučuje nevycházet z domovů a zavřít okna.

Exploze továrnou v Porýní-Falci otřásla kolem 11:30 SELČ. Liebelt uvedl, že nejprve začalo hořet jedno z potrubí. „Jak poté došlo k explozi, zatím není jasné,“ podotkl. Jaká látka přesně začala hořet, nechtěl Liebelt sdělit. V chemičce se ale běžně překládají hořlavé kapaliny a zkapalněný plyn. Jejich množství ročně dosahuje 2,6 milionu tun.

Požár propukl nedaleko továrního přístavu. Televizní záběry z místa ukazovaly plameny šlehající do výše i hustý černý kouř stoupající nad město. Ohrožení ale kouř pro obyvatelstvo ale podle dosavadních měření nepředstavuje. Přesto by lidé měli raději zůstat doma.

Požár, na jehož hašení se podílejí jednotky z širšího okolí, už je podle úřadů pod kontrolou. Celkově je ale situace nadále napjatá, o čemž svědčí i to, že kvůli další pohotovosti byla na několik minut přerušena odpolední tisková konference záchranářů a představitelů chemičky.

Vedle jednoho mrtvého a šesti těžce zraněných je také nejméně jedna osoba zraněna lehce. O pohřešovaných zatím nemá firma jakékoli bližší informace.

Exploze v Ludwigshafenu není prvním podobnou situací, kterou musí dnes společnost řešit. Už ráno kolem 08:30 SELČ se při potížích s filtrem v továrně v Lampertheimu, který leží severně od Ludwigshafenu, zranili čtyři zaměstnanci. Ke znečištění ovzduší tam ale podle úřadů nedošlo.

Závod v Ludwigshafenu byl dříve dějištěm tragických nehod. Při explozi v roce 1948 zemřelo v chemičce 207 lidí a 3800 osob utrpělo zranění.

Newsletter