Výdaje zahraničních turistů v Japonsku poprvé po 5 letech klesly

Výdaje zahraničních turistů v Japonsku ve třetím čtvrtletí poprvé po téměř pěti letech klesly. Oznámil to dnes tamní úřad pro cestovní ruch, podle něhož turisté v zemi ve třetím čtvrtletí utratili 971,7 miliardy jenů (231,2 miliardy Kč). To je o 2,9 procenta méně než ve stejném období loni.

Zpráva ukazuje, že ekonomický přínos rozkvětu cestovního ruchu se začíná zvolna vytrácet. Japonsko těžilo z rekordního přílivu turistů od doby, co vláda premiéra Šinzóa Abeho uvolnila vízovou politiku pro některé asijské země.

Příliv turistů byl z počátku pro Japonsko přínosem, protože zahraniční návštěvníci nakupovali oděvy, elektroniku a domácí spotřebiče. Pokles tržeb velkých prodejců z poslední doby je však další známkou toho, že turisté v Japonsku utrácejí méně. To znamená, že na síle by mohl ztrácet i hospodářský růst, upozornila agentura Reuters.

Loni navštívilo Japonsko asi 20 milionů zahraničních turistů, kteří tam utratili asi 3,5 bilionu jenů (834 miliard Kč). Premiér Abe letos v březnu oznámil, že si přeje, aby se do roku 2020 zdvojnásobil počet zahraničních návštěvníků v Japonsku i objem peněz, které tam utratí.

Newsletter