Vyjednávač odmítá, že by EU dohodou s USA poškodila spotřebitele

Evropská unie se v připravované dohodě o volném obchodu se Spojenými státy nehodlá vzdát svých pravidel pro geneticky modifikované potraviny. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil šéf unijního vyjednávacího týmu Ignacio Garcia Bercero, který tak reagoval na kritiku hnutí Greenpeace, že dohoda poškodí spotřebitele. Stejné prohlášení jako Bercero dnes učinila i eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

„Vždy jsme jasně deklarovali, že nepřipustíme žádné změny v evropských pravidlech, která se týkají geneticky pozměněných organismů,“ řekl Bercero o chystané dohodě s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Řekl také, že USA chápou, že v otázce bezpečnosti potravin a ochrany životního prostředí nejsou možné žádné omezené standardy.

Prohlášení ve stejném duchu dnes vydala také Malmströmová. „Žádná obchodní dohoda nikdy nesníží úroveň naší ochrany zákazníků, bezpečnosti potravin či ochrany prostředí. Obchodní dohody nezmění ani naše zákony o geneticky modifikovaných potravinách,“ uvedla eurokomisařka. „Jakákoli obchodní dohoda EU může regulaci změnit jen tak, že ji posílí,“ dodala.

Bercero i Malmströmová shodně zdůraznili, že dosud utajované dokumenty k jednáním o dohodě, které dnes hnutí Greenpeace zveřejnilo, jsou takzvané konsolidované texty a ne konečné verze dohody. „Je to text, který obsahuje představy obou vyjednávacích partnerů. V žádném případě text neodráží výsledek rozhovorů,“ uvedl Bercero. Malmströmová řekla, že zmíněné konsolidované texty udávají jen vyjednávací pozici a nic jiného.

O tom, že zveřejněné dokumenty jsou konsolidované texty, Greenpeace informovalo. Hnutí k tomu uvedlo, že k dosud utajovaným vyjednáváním nyní veřejnost získává náhled na postoje USA a EU. Podle Greenpeace je z textů zřejmé, že EU je pod tlakem Washingtonu a že je unie tlačena k tomu, aby ze svých vysokých bezpečnostních standardů ustoupila.

Newsletter