Vypsané projektové zakázky vzrostly, zadané však o pětinu klesly

Veřejní investoři vypsali od začátku roku do konce srpna výběrová řízení na projektové práce za 5,06 miliardy korun, meziročně o 31 procent více. Počet zakázek vzrostl o 55 procent na 325. Oba ukazatele jsou nejvyšší za poslední tři roky. Firmám však zadali zakázky v hodnotě, která je meziročně o pětinu nižší. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala společnost CEEC Research na základě dat ve Věstníku veřejných zakázek.

„Projektová příprava tvoří přibližně dvě až tři procenta hodnoty celé stavby. Ovšem z hlediska významu je to naprosto klíčový prvek, bez kterého stavby v podstatě nemohou vzniknout. Vývoj vypsaných a následně zadaných projektových zakázek ukazuje směr, kterým se české stavebnictví za rok až dva bude ubírat,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Na meziročním růstu se podílely hlavně lednová zakázka za 1,3 miliardy korun od společnosti E.ON Distribuce a zakázka Dopravního podniku Praha na výkon inženýrské činnosti za 800 milionů korun.

V srpnu vypsali veřejní investoři 37 výběrových řízení za 214 milionů korun. Počet se meziročně zvýšil o více než dvě třetiny, hodnota ale klesla o 85 procent a v letošním roce je ze všech měsíců nejnižší.

Do konce srpna veřejní investoři ukončili a zadali projektovým firmám 448 zakázek za 1,9 miliardy korun. Jejich počet je o 42 procent vyšší, hodnota však o pětinu klesla.

Newsletter