Výrobce obuvi Prabos vykázal meziroční nárůst čistého zisku o 80 %

Společnost Prabos, tradiční český výrobce pracovní, vojenské a volnočasové obuvi za Slavičína, zaznamenal významný meziroční nárůst čistého zisku o 80 procent. V únoru firma oznámila záměr vstoupit na burzu, zaměření na online distribuci i expanzi na Ukrajinu.

Prabos má za sebou další solidní rok s tržbami na úrovni 329,577 mil. Kč, což znamená mírný nárůst o 0,5 % v porovnání s rokem 2016. EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) dosáhla úrovně 63,159 mil. Kč, meziročně o 70 % vyšší, EBITDA marže vzrostla o 7,8 % p.b. na 19,2 %. Čistý zisk společnosti meziročně vzrostl o 18,905 mil. Kč (o 80 %) na 42,446 mil. Kč.

Předseda představenstva společnosti Prabos Jaroslav Palát uvedl, že za úspěchem v loňském roce stojí zejména přechod k produktům s vyšší marží a pozitivní změna ve struktuře nákladů. „V tomto trendu hodláme i nadále pokračovat. Očekáváme, že stabilitu hospodaření i pro následující období zajistí tendry pro veřejné složky. V prodeji jsou také nové modely z kolekce Zelená zóna a následovat bude v květnu představení nové kolekce Work & Walk. Od obou těchto kroků si slibujeme získání nového okruhu zákazníků z věkových kategorií 20-35 let a s tím spojený růst tržeb,“ doplnil Palát.

Vedení společnosti letos plánuje tržby na úrovni 349 milionů korun. Zisk EBITDA by se v daném období mohl pohybovat na úrovni zhruba 60 milionů korun, a čistý zisk zhruba na úrovni 39 milionů korun. Krátkodobý pokles ziskovosti bude souviset s financováním expanze firmy. Od té si vedení slibuje růst tržeb, které by mohli v roce 2020 dosáhnout úrovně 413 milionů CZK.

Vedení společnosti Prabos také potvrdilo svoji dividendovou politiku. Za rok 2017 si akcionáři hodlají vyplatit 60 procent čistého zisku na dividendách. Ve výplatě dividendy hodlá společnost pokračovat i v dalších obdobích. Vstupem na burzu chce firma nabídnout dividendu i dalším investorům.

Prabos míří na trh START. Investorům nabídne expanzi a stabilní dividendovou politiku

Prabos se chystá 15. května tohoto roku vstoupit na trh START pražské burzy, kde chce investory zaujmout především svojí dividendovou politikou. Dlouhodobě společnost plánuje vyplácet dividendu na úrovni až 60 % čistého zisku. František Bostl, ředitel společnosti STARTEEPO, která je IPO poradcem Prabosu, očekává silný zájem o akcie. „Při ocenění společnosti na úrovni 6,5x EBITDA, které indikuje pravděpodobné spodní pásmo upisovací hodnoty akcií, by mohl dividendový výnos činit zhruba 6 %. Prabos se tak jistě zařadí mezi přední pražské dividendové tituly,“ doplnil.

V současné době probíhá schvalování prospektu Českou národní bankou. Po jeho schválení, které společnost očekává v druhé polovině dubna, bude probíhat investorská roadshow. Zde společnost představí potenciálním investorům parametry IPO i své plány do budoucna. Firma ze svých plánů již stihla oznámit, že hodlá v následujícím období diverzifikovat své produktové portfolio a zaměřit se více na segment volnočasové obuvi. S tím souvisí i větší zaměření na online marketing v čele se spuštěním nového e-shopu a chytré aplikace pro 3D modelaci nohou zákazníků pro ještě přesnější výběr obuvi. Prabos také plánuje expandovat na rychle rostoucí ukrajinský trh, kam rozšiřuje i své výrobní kapacity.

O společnosti Prabos
Společnost Prabos plus a.s. je výrobce obuvi s tradicí sahající až do roku 1860. Tehdy vznikla společnost Japis, která zpracovávala usně a po I. světové válce zahájila výrobu obuvi. Po znárodnění v roce 1948 přešla společnost Japis pod správu n.p. Baťa a následně byla v roce 1952 začleněna do n.p. Svit Gottwaldov. Teprve v roce 1991 se závod transformoval jako samostatná divize společnosti a.s. Svit Zlín. 1.1.1993 získala společnost právní subjektivitu pod názvem Prabos a.s. Slavičín, která se postupně transformovala na současnou Prabos plus a.s.
Dnes se společnost řadí v regionu CEE mezi přední výrobce pracovní obuvi pro průmyslové použití, obuvi pro vojenské, hasičské a policejní složky a také obuvi trekové, lovecké a outdoorové. Boty Prabos obouvají zaměstnanci předních českých výrobních společností, Armáda ČR, Makedonská policie či německý Bundeswehr. Firma dodává či dodávala své boty i pro armády Litvy, Švýcarska, Polska, Nizozemska nebo Velké Británie. Oblibu má značka také mezi českými myslivci. Obuv byla úspěšně testována v extrémních podmínkách českými egyptology či polárníky z Mendelovy polární stanice v Antarktidě.
Dle předběžné účetní uzávěrky dosáhla firma v roce 2017 tržeb přesahujících 320 milionů korun a zisku 36,8 milionu korun po zdanění, který meziročně vzrostl o 56 %.
V následujícím období hodlá Prabos rozšířit své výrobní kapacity a produktovou nabídku směrem k segmentu volnočasové outdoorové obuvi. Ještě v tomto roce by měla být představena nová kolekce bot typu Work&Walk. Firma také plánuje expandovat na rychle rostoucí ukrajinský trh a zároveň se chce více soustředit na online marketing a prodej pomocí nejnovějších technologií. Jednou z novinek by měla být mobilní aplikace, která díky 3D měření nohy zaručí zákazníkům přesný a pohodlný online nákup.

Newsletter