Výrobce textilií Pegas rozhoduje o místě pro novou výrobní linku

Výrobce netkaných textilií PEGAS NONWOVENS SA do června rozhodne, zda postaví novou výrobní linku v Egyptě, nebo v České republice. Loni v září firma oznámila, že bude linka v Egyptě, nyní zvažuje, že by ji postavila ve Znojmě. Konkrétně by mohla stát ve skladovacím objektu, který zde staví. Dnes to firma uvedla v tiskové zprávě.

Firmu k úvahám o změně umístění nové výrobní linky vede několik důvodů. Jmenovala například vývoj ve struktuře poptávky. Očekávaná komercializace několika technických projektů pravděpodobně přinese navíc nutnost instalace speciálních dodatečných zařízení.

„Pegas v současné době připravuje obě varianty tak, aby nedošlo k výraznějšímu časovému posunu. V České republice navíc zvažuje podání žádosti o investiční pobídky,“ uvedl František Řezáč, generální ředitel a člen představenstva společnosti PEGAS NONWOVENS SA. Finální rozhodnutí bude podle něj záviset na návratnosti investice. Rozhodnutí, kde linka bude, firma udělá letos v červnu.

Znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens měl loni výnosy meziročně pouze o 0,6 procenta nižší 229,2 milionu eur (6,2 mld Kč). Zisk se snížil téměř o osm procent na 25 milionů eur (676 mil. Kč). Stabilní výnosy odpovídají nezměněným výrobním kapacitám a i pro letošek předpokládá vedení firmy, že výsledky hospodaření budou podobné.

Celková produkce společnosti ve znojemském, bučovickém i egyptském závodě loni znovu překonala 100.000 tun, z 86 procent se z textilií vyrábí hygienické produkty. Přes 35 procent produkce mířilo loni na trh do západní Evropy, do střední a východní Evropy a do Ruska mířilo přes 41 procent.

Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají nejen pro hygienu, ale i ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Newsletter